Lekcja 8

TEMAT VIII – Postać

Dzisiaj zajmiemy się tematem postaci i portretu. Często faktycznie, jest to jedno z trudniejszych zagadnień, które wymaga wielu ćwiczeń. Mam nadzieje, że ta lekcja ośmieli do podjęcia wyzwania i okaże się, że nie jest to takie trudne. W dalszej części przedstawione zostaną pewne zasady, które pomogą rozpocząć przygodę z przedstawieniem postaci. Z dzisiejszej lekcji dowiemy się m.in. jakie proporcje ma postać ludzka, jak rysować poszczególne części portretu i podglądniemy krok po kroku jak namalować twarz.

Śpiący Staś Stanisław Wyspiański
Śpiący Staś Stanisław Wyspiański

Fałsz kobiety (Portret Marii) Stanisław Ignacy Witkiewicz (Witkacy)
Fałsz kobiety (Portret Marii) Stanisław Ignacy Witkiewicz (Witkacy)

Kobieta w kapeluszu Amedeo Modigliani
Kobieta w kapeluszu Amedeo Modigliani

Dziewczyna z perłą Jan Vermeer
Dziewczyna z perłą Jan Vermeer

Instrukcje

Część teoretyczna

Część praktyczna:

Była to ostatnia lekcja w tym roku kulturalnym. Zachęcam do dalszej samodzielnej pracy w domu. Bardzo dobrym sposobem na rozwój jest rysowanie każdego dnia kilka minut. W jaki sposób? Poprzez szybkie szkicowanie z natury - przedmiotów, domowników, jedzenia, dłoni, zwierząt, widoku za oknem, chmur i wszystkiego, co wpadnie w oko. Nie muszą to być gotowe dzieła, ale szybkie notatki danej rzeczy czy sytuacji. Najlepiej małym formacie np. A6 czy A5. Takie ćwiczenia uczą obserwacji, przenoszenia odpowiednich proporcji na papier, a także kompozycji. Można także założyć zeszyt w formie szkicownika – wtedy wszystkie rysunki znajdują się w jednym miejscu i można śledzić swój rozwój. Taki zeszyt może też pełnić funkcję pamiętnika, w którym nie tylko zapisuje się myśli, ale także wizualizuje się je.

Proszę śledzić aktualności na naszej stronie internetowej, ponieważ już niedługo pojawią się szczegółowe informacje dotyczące wystawy uczestników naszych warsztatów.
Przez cały lipiec prace uczestników będą prezentowane na wystawie w MDK „Koszutka” filia „Dąb” na ul. Krzyżowej 1. Wystawę będzie można także zobaczyć bez wychodzenia z domu! W najbliższym czasie na naszej stronie ukaże się reportaż z wystawy. Prezentowane będą prace wykonane na zajęciach, a także te wykonane w ostatnich miesiącach w domu.

Dziękuję za obecność na lekcjach online. Mam nadzieję, że do zobaczenia po wakacjach!

do góry