Lekcja 4

TEMAT IV - FAKTURA

Dzisiejsza lekcja jest zachętą do poszerzenia warsztatu malarskiego poprzez pracę nad fakturą. Poznamy narzędzia, dzięki którym obrazy staną się ciekawsze w formie. Do stworzenia interesującego dzieła nie trzeba używać tylko pędzla. Oto kilka przykładów przedmiotów, które można użyć, jako narzędzia pracy: szpachelka, szczoteczka do zębów, gąbka, folia aluminiowa, papier do pieczenia, patyczki higieniczne, waciki, szpachelka, nóż, widelec i wiele innych. Próby malowania różnymi narzędziami poszerzą warsztat malarski.

faktura 1

faktura 2

Farby olejne poprzez swoje właściwości dają możliwość uzyskania „grubszej” faktury niż farby akrylowe bez używania dodatkowych środków. Natomiast można zakupić specjalnego medium zagęszczającego do farb akrylowych, które po zmieszaniu z farbą ułatwi pracę. Można także stosować pastę strukturalną, co przedstawia film dotyczący pasty strukturalnej

Poniżej kilka przykładów malowania różnymi narzędziami, które znajdziemy w naszych domach.

Zadania:

Po zapoznaniu się z filmami instruktażowymi zachęcam do próby przeniesienia przedstawionych technik na własne obrazy.
Dla ćwiczenia proszę powtórzyć wybrany motyw z filmów instruktażowych.
Proszę namalować obraz abstrakcyjny, wykorzystując poznane techniki nakładania farb. 
Jeśli nie posiadasz farb, powtórz jedno z poprzednich zadań lub wykonaj temat własny.
Formaty: A3 lub A4
Farby akrylowe lub olejne
Narzędzia przedstawione w filmach 

Jeżeli śledzisz lekcję rysunku i malarstwa, które tutaj zamieszczamy, proszę, wyślij wiadomość na maila podanego poniżej. Będzie nam miło wiedzieć, kto uczestniczy w zajęciach.

Zdjęcia prac plastycznych proszę o przesłanie drogą mailową: 

do góry