Lekcja 20

Przedstawienie szkła w kolorze

Dzień dobry!
Pozostajemy w temacie szkła. W poprzedniej lekcji poruszone zostało zagadnienie szkła w rysunku. Dzisiaj temat zostanie poszerzony o inne techniki m. in. akryl, pastel, akwarela.
Aby szkło zostało przedstawione realistycznie, ważne są kontrasty, a więc zauważenie gdzie znajdują się ciemniejsze a gdzie jaśniejsze partie szkła i jakie formy, kształty przyjmują. Bardzo ważnym elementem końcowym są bliki światła, czyli najjaśniejsze obszary, które odbijają światło. To one nadają charakteru szklanym przedmiotom.

Filmy

Zdjęcie kieliszków

Zdjęcie wazonu z kwiatami

Zadanie

  1. Przedstawić w kolorze szklany przedmiot - wazon, szklankę, butelkę lub słoik. Opcje wykonania obrazu:
    Do szklanego wybranego przedmiotu włożyć kolorowy element np.: kwiat, liście, łyżeczkę, owoce itp. i przedstawić kompozycję w kolorze. Przykład: w trzecim filmie tej lekcji.
  2. Szklany przedmiot ustawić na kolorowym tle lub tak jak przedstawiono w ostatnim filmie tej lekcji.
    Format: A4.
    Technika: Można użyć wszelakich kolorowych narzędzi: kredek, farb (akrylowych/akwareli), pasteli suchych lub olejnych. Jeśli nie ma możliwości przedstawienia w kolorze, to proszę użyć ołówka.


Zdjęcia prac plastycznych proszę o przesłanie drogą mailową:
Przesyłane obrazy/rysunki nie muszą być skończone. Można skonsultować się mailowo w trakcje pracy, podpowiem wtedy co dalej i na co zwrócić uwagę. Trzymajmy się zdrowo. Pozdrawiam!

Informacja o konkursie

Poniżej zamieszczono link do konkursu plastycznego. Mogą w nim wziąć udział wszystkie osoby amatorsko zajmujące się malarstwem. Zachęcam do zapoznania się z regulaminem i założeniami konkursu. Prace malarskie należy dostarczać do siedziby organizatora do 06.05.2020 r. W związku z tym, że to jeszcze 3 miesiące mam nadzieję, że do tego czasu spotkamy się "na żywo" na zajęciach i wspólnie wybierzemy i wyślemy prace na konkurs. Zachęcam, aby już myśleć o obrazach, które mogą powstać na ten cel.
Link do strony organizatora konkursu

do góry