Lekcja 21

Ćwiczenie na wyobraźnię

Dzień dobry!
Ostatnie lekcje w dużej mierze polegały na obserwacji rzeczywistości i przedstawianiu jej w sposób studyjny, realistyczny. Aby wziąć trochę oddechu, proponuję dzisiaj "luźniejszy" temat, który może okazać się dobrą zabawą.
Nie jednokrotnie szukamy inspiracji do stworzenia czegoś "na szybko". Przychodzi ochota na twórcze działanie a trudno znaleźć odpowiedni pomysł, temat pracy. Dzisiejsza propozycja jest odpowiedzią na tą potrzeb, a także sposobem na rozwijanie wyobraźni. Zadanie polega na tworzeniu plam abstrakcyjnych, takich bez myślenia o ich formie, kształcie, które nic nie przedstawiają. Plamy można stworzyć za pomocną dowolnych farb. Sposób kładzenia plamy można podpatrzeć na filmach umieszczonych poniżej. Farbą można chlapać, rozprowadzać pędzlem, można ją rozwodnić i tworzyć coś na kształt zacieków, smug, a także nakładać ją różnymi narzędziami (było o tym w lekcji 4). Następnie po wyschnięciu należy przyglądnąć się kształtom, które powstały na kartce (kartkę można obrócić i zobaczyć obiekty z różnych stron) i wyobrazić sobie co one przedstawiają, do czego są podobne. Następnie za pomocą ołówka, cienkopisu, długopisu, mazaków lub kredek dorysować do plamy elementy dzięki, którym powstanie obiekt, który sobie wyobraziliśmy. Na przykład poniżej z różnych plam powstały zwierzęta:

Grafika przedstawiająca rysunki z plam

Grafika przedstawiająca obrazki z plam

Filmy

Zadanie

Zrobić ćwiczenie na wyobraźnię, wg opisu i wskazówek z tej lekcji. Proponuję, aby ćwiczenie wykonać na formacie A5 a grubszym.

Zdjęcia prac plastycznych proszę o przesłanie drogą mailową:
Przesyłane obrazy/rysunki nie muszą być skończone. Można skonsultować się mailowo w trakcje pracy, podpowiem wtedy co dalej i na co zwrócić uwagę. Trzymajmy się zdrowo. Pozdrawiam!

do góry