Lekcja 19

Rysowanie szkła

Dzień dobry!
Dzisiaj podejmiemy temat rysowania przedmiotów przezroczystych i bezbarwnych, a więc szkła. Jest to zagadnienie, które często podczas rysowania martwych natur, przysparza dużo trudności. Mam nadzieje, że dzięki zapoznaniu się z poniższymi filmami instruktażowymi temat ten nie będzie już trudnością a przyjemnością.
Paradoksalnie podczas rysowania przezroczystych przedmiotów często zapomina się, że są szklane i nie pokazuje się tego co znajduje się za nimi. Wynika to często z braku wnikliwej obserwacji a czasem ze strachu przed przedstawieniem tych przedmiotów, bo wydają się trudne do narysowania. Widać ten błąd także często podczas malowania martwych natur gdy przedmioty przezroczyste przybierają odcienie szarości, a nie kolory otoczenia. Na dzisiejszej lekcji jednak skupimy się na rysunku szkła np.: cieniach, blikach światła i załamaniach optyki, jakie stwarza woda w szkle.

Zdjęcie butelki i kieliszka

zdjęcie szklanki

Filmy

Zadanie

  • Wybrać jeden szklany przedmiot z domu, najlepiej całkiem przezroczysty, bez nadruków i nie z barwionego szkła. Można wlać do naczynia trochę wody (ale nie trzeba). Ustawić przedmiot na jasnym tle. Można to zrobić w sposób pokazany na zdjęciu poniżej, czyli wziąć kartkę A4 i wygiąć ją, aby stworzyła jednolite tło. Proszę nie przerysowywać przedmiotów ze zdjęć, ale narysować własny przedmiot z domu, obserwując go wnikliwie.

Zdjęcie szklanki

  • Zdjęcia prac plastycznych proszę o przesłanie drogą mailową:
    Przesyłane obrazy/rysunki nie muszą być skończone. Można skonsultować się mailowo w trakcje pracy, podpowiem wtedy co dalej i na co zwrócić uwagę. Trzymajmy się zdrowo. Pozdrawiam!

Informacja o konkursie

Poniżej zamieszczono link do konkursu plastycznego. Mogą w nim wziąć udział wszystkie osoby amatorsko zajmujące się malarstwem. Zachęcam do zapoznania się z regulaminem i założeniami konkursu. Prace malarskie należy dostarczać do siedziby organizatora do 06.05.2020 r. W związku z tym, że to jeszcze 3 miesiące mam nadzieję, że do tego czasu spotkamy się "na żywo" na zajęciach i wspólnie wybierzemy i wyślemy prace na konkurs. Zachęcam, aby już myśleć o obrazach, które mogą powstać na ten cel.
Link do strony organizatora konkursu

do góry