Lekcja 10

TEMAT 10 – MALOWANIE KAWĄ I HERBATĄ

Dzień dobry!

Dzisiejsza lekcja jest propozycją zmierzenia się z malarstwem, nie posiadając w domu farb!
Filmiki poniżej pokazują przykłady tworzenia obrazów z użyciem kawy i herbaty. Malowanie tymi środkami przypomina technikę akwareli. Kawa i czarna herbata dają odcienie sepii. Można także eksperymentować z innymi rodzajami herbaty np. z owocowymi, z których można uzyskać kolory zbliżone do różu i fioletu.

Herbatę lub kawę należy zaparzyć w niewielkiej ilości wody, aby pigment był skondensowany, przez co kolor będzie bardziej nasycony. Należy także pamiętać, że do malowania najlepiej użyć grubszego papieru (najlepiej blok techniczny lub specjalistyczny do akwareli, ponieważ zbyt cienki papier pod wpływem wody będzie się marszczył i „falował”).

Filmy

Przykłady

Konie

Ławka w parku

Uliczka

Zadania do wyboru

Zadanie I

  • Namalować za pomocą kawy lub herbaty dowolny portret np. autoportret/portret współlokatora/ osobę z gazety lub zwierze.
  • Namalować za pomocą kawy lub herbaty swoją dłoń w 3 dowolnych ustawieniach.

Powstałe obrazy można (ale nie trzeba) na koniec podrysować ołówkiem lub czarnym długopisem, aby nadać kontur i nasycić ciemniejsze partie (przykład: konie powyżej)

Zadanie II

Zawsze aktualne tematy, które można podjąć, poza proponowanymi w lekcji to martwa natura z przedmiotów domowych, którą można stworzyć ulubioną techniką lub inspiracja ciekawym zdjęciem. 

Prace plastyczne proszę przesyłać na maila: 

Przesyłane obrazy/rysunki nie muszą być skończone. Można skonsultować się w trakcje pracy, podpowiem wtedy co dalej i na co zwrócić uwagę. Jeśli jakaś część lekcji/zadania jest niezrozumiała to także proszę o tym poinformować mailowo. Trzymajmy się zdrowo. Pozdrawiam!  Agnieszka J.

do góry