Lekcja 11

TEMAT XI - ZIMOWE INSPIRACJE

Dzień dobry!

Pierwszy śnieg zainspirował mnie do przedstawienia dzisiejszego tematu "Zimowe inspiracje". Lekcja przybliży temat zimowego pejzażu w malarstwie.

Poniższe filmy przedstawiają krok po kroku etap powstawania zimowych pejzaży. Oglądając je, proszę zwrócić uwagę na elementy opisane poniżej. Pomoże to w bardziej świadomym doborze kolorów, narzędzi pracy, sposobu malowania itp.

  • Format podobrazia/kartki. Dobór wielkości powinien dokonać się w zależności od ilości czasu, sprawności w malowaniu, a także ilości elementów w kompozycji. W naszym wypadku najlepsze będą formaty A4 lub A3, bardziej zaawansowani mogą spróbować na większych.
  • Sposób, w jaki zostały rozmieszczone poszczególne elementy/składowe obrazu, gdzie znajduje się dominanta kompozycyjna (najistotniejszy, najbardziej rzucający się w oczy element) i co nią jest (drzewo, chatka itp).
  • Pejzaż zimowy nie musi być ponury. Malując śnieg, warto zwrócić uwagę na ilość kolorów, które się w nim kryją. Na pozór widzimy tylko biel i szarości, jednak po przyjrzeniu się zobaczymy więcej. Warto też pamiętać, że w pejzażu dalsze plany mogą być bardziej rozmyte/mgliste, delikatniej malowane.
  • Sposób kładzenia farby. Można malować tylko pędzlem, ale można także wspomóc się innymi narzędziami (była temu poświęcona jedna z wcześniejszych lekcji). Warto pamiętać, że dobrze sprawdza się malowanie dalszych planów cienko, gładko a bliższych grubiej z większą fakturą.

Filmy

Przykłady

Pejzaż zimowy

Pejzaż zimowy 2

Pejzaż zimowy 3

Zadanie

Namalować (opcjonalnie narysować) zimowy widok za oknem lub znaleźć inspirujące zdjęcie zimowego pejzażu w internecie. 

Prace plastyczne proszę przesyłać na maila: 

Przesyłane obrazy/rysunki nie muszą być skończone. Można skonsultować się w trakcje pracy, podpowiem, na co zwrócić uwagę. Trzymajmy się zdrowo. Pozdrawiam!  Agnieszka J.

 

do góry