Śląsk dzieci

Śląsk dzieci - szkółka tradycji u gwary prowadzona przez mistrza tradycji

projekt dofinansowany z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Śląsko godka dla najmłodszych

Od maja do listopada 2019 roku realizowaliśmy cykl warsztatów: „Śląsk Dzieci - szkółka tradycji i gwary prowadzona przez Mistrza Tradycji”. Tajemniczym Mistrzem Tradycji był Grzegorz Chudy, znany śląski artysta, akwarelista, miłośnik Śląska, muzyk, polonista, specjalista w dziedzinie gwary i tradycji śląskiej. Projekt był skierowany do dzieci przedszkolnych i wczesnoszkolnych, w wieku od 5 do 9 lat. Zajęcia odbywały się w filii „Dąb” Miejskiego Domu Kultury „Koszutka” i były czasem nauki, ale również wspaniałej zabawy, integracji oraz rozwijania umiejętności. Najmłodsi chcący nauczyć się godki uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych, literackich oraz gwary. Co miesiąc poznawali nowe słownictwo oraz tradycje śląskie. Uczyli się przedstawiać, opowiadać o rodzinie, poznawali tradycje śląskie przez działania twórcze. Nie brakowało dobrej zabawy w dawnym, śląskim stylu - na placu, zdobywania umiejętności kupowania w śląskim sklepie, czy wiedzy na temat bojek, legend i berów. Odbyły się również ciekawe zajęcia gwarowo-muzyczne, gdzie godka połączona była z muzykowaniem.

Projekt zdobył nominację do nagrody SŁONECZNIKI 2019 w kategorii język, przyznawanej za najbardziej rozwojowe inicjatywy dla dzieci w wieku od 0 -14 lat na Śląsku. Plebiscyt organizowany jest przez portal CzasDzieci.pl

Cykl warsztatów został zrealizowany w ramach projektu z programu Kultura ludowa i tradycyjna Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Reportaż z całego cyklu warsztatów

Reportaż można obejrzeć na:

Relacja z listopadowych warsztatów w kamerze comtv.pl

Relację można obejrzeć na:

Zdjęcia

Fotografie z naszych warsztatów są do obejrzenia w naszych galeriach

warsztaty edukacyjne maj 2019:

warsztaty edukacyjne czerwiec 2019:

warsztaty literacko-ruchowe lipiec 2019:

warsztaty gwary sierpień 2019:

warsztaty gwary wrzesień 2019:

warsztaty gwary październik 2019:

warsztaty gwary listopad 2019:

do góry