Koszutka na głosy

Koszutka na Głosy. 

Za każdą opowieścią stoi człowiek, rodzina, "mała ojczyzna". „Koszutka na głosy” to inicjatywa, która buduje wspólnotę i opowiada historię dzielnicy Koszutka w Katowicach z perspektywy pojedynczych ludzi.

W ramach działania rejestrujemy wspomnienia mieszkańców Koszutki, którzy zechcą stworzyć wspólnie z nami podcast "Koszutka na głosy" oraz rozwijamy wspólne archiwum poprzez organizację spotkań i warsztatów, zbierania zdjęć i pamiątek związanych z Koszutką. Jeśli zechcesz być częścią naszego projektu, przyjdź na jedno ze spotkań (lub nawet na wszystkie), podziel się swoim wspomnieniem, zdjęciem z domowego archiwum.

Zostań uczestnikiem/uczestniczką naszego projektu „Koszutka na głosy”, a Twoje czułe wspomnienie będą mogli usłyszeć inni ludzie, nawet w dalekim świecie, nawet za wiele lat. A może Ty sam lub członkowie Twojej rodziny czy sąsiedzi zechcą do nich powrócić za jakiś czas.

Realizacja działań odbywa się wspólnotowo. Do realizacji projektu zaprosiliśmy fachowców od tematyki archiwów oraz mieszkańców, przede wszystkim seniorki i seniorów, ale także osoby młodsze, bo charakter projektu jest międzypokoleniowy. Dużym impulsem jest dla nas istniejąca już współpraca ze starszymi odbiorcami, kontakt z mieszkańcami, którzy do tutejszego domu kultury przychodzili, jeszcze będąc dziećmi. Spotkania z nimi to w dużej mierze powrót do interesujących wspomnień, które nierzadko koncentrują się na życiu społecznym i kulturalnym Koszutki od lat 50-tych XX wieku. Widać autentyczną potrzebę osób starszych, które chcą podzielić się wspomnieniami oraz osób młodszych, które z chęcią wsłuchują się w te opowieści z przeszłości. W ramach działań od października do grudnia planujemy zorganizować kilka spotkań i warsztaty, zbieranie i skanowanie zdjęć, odpowiednie archiwizowanie pamiątek, a także nagranie podcastu. 

Wydarzenie wspierane przez program Spójnik, realizowany w ramach starań Katowic i Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii o tytuł Europejskiej

 Plakat ogólny informujący o wydarzeniach.

8 listopada godz. 17.00 Klachy z Koszutki

Spotkanie z Barbarą Romer-Kukulską, autorką książki „Klachy z Koszutki” - to czuła opowieść o codzienności katowickiej Koszutki w latach 50-tych XX wieku. Wstęp wolny.

 Plakat informujący o spotkaniu 8 listopada

9 listopada godz. 16.30 Spotkanie informacyjne

Zapraszamy wszystkich na spotkanie i wspominki przy kawie oraz poczęstunku. Wstęp wolny.

 

13 listopada godz. 17.00 Wielka historia najmniejszej dzielnicy.

Wirtualny spacer i wykład Katarzyny Ossolińskiej - autorki strony „Koszutka - historia i architektura”. Wstęp wolny.

 Plakat informujący o spotkaniu 13 listopada

21 listopada godz. 13.00 Zakładamy archiwum społeczne!

Spotkanie i warsztaty poświęcone archiwistyce społecznej prowadzone przez Adrianę Kopałę z Centrum Archiwistyki Społecznej. Na warsztaty obowiązują zapisy.

Obowiązują zapisy.

Plakat promujący warsztaty Achiwum Społecznego. Na plakacie archiwalne zdjęcia i informacje o warsztatach.

 

5 grudnia godz. 17.00 Uroczysta premiera podcastu.

Podcast o Koszutce z Waszymi wspomnieniami! To będzie piękny i sentymentalny powrót do przeszłości. Wstęp wolny.

Dla wszystkich, którzy nie mogli być na naszym wydarzeniu, link do wersji online dostępny poniżej.

 

Kategoria: Powiązane pliki [2]
Format Data publikacji Nazwa pliku (kliknij aby pobrać) Pobierz Zobacz
Kategoria: Pliki do pobrania
pdf 2023-11-06 Koszutka na głosy - zgoda na wykorzystanie zdjęć.pdf
ilość pobrań: 26
Koszutka na głosy - zgoda na wykorzystanie zdjęć.pdf 348.58KB zobacz
pdf 2023-11-06 Koszutka na głosy - zgoda na przetwarzanie danych osobowych.pdf
ilość pobrań: 17
Koszutka na głosy - zgoda na przetwarzanie danych osobowych.pdf 543.31KB zobacz
do góry