terminarz dnia 12.01.2024

Kategoria: Otwarta Galeria ZA SZYBĄ
Data: 2024-01-12
Otwarta Galeria ZA SZYBĄ / 2024-01-12

"Z mojej palety ciąg dalszy"

Grzegorz Haiski - artysta związany z Grupą Plastyczną „BIELSZOWICE” w Rudzie Śląskiej dokumentujący perły architektoniczne kraju i świata, ilustrujący fragmenty górnośląskiego krajobrazu, z przemysłową zabudową oraz przykładami lokalnej architektury sakralnej. Jego obrazy znajdują się w zbiorach: Muzeum Miejskiego im. Maksymiliana Chroboka w Rudzie Śląskiej, Muzeum Śląskim w Katowicach, Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, Muzeum Miejskim w Zabrzu, Bazylice w Licheniu oraz w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą.

Grzegorz Haiski urodził się w Rudzie Śląskiej. Swój warsztat doskonalił w pracowni Domu Kultury "Pokój", a od 1970 r. w grupie Bielszowice pod okiem Władysława Lucińskiego. W 2000 r. założył grupę plastyczną "6" w gimnazjum nr 6 w Rudzie Śląskiej. Był także wieloletnim członkiem Stowarzyszenia plastyków nieprofesjonalnych "Na pograniczu" w Mysłowicach. Związany był m.in.: ze Stowarzyszeniem "Barwy Śląska", w którym w latach 2009 - 2012 pełnił funkcję wiceprezesa, a "Grupą Janowską", Polsko - Czeskim Klubem Artystycznym "Art Studio" w Mieroszowie oraz Dyskusyjnym Klubem Sztuki "Malatura" w Rudzie Śląskiej. W chwili obecnej działa w grupie "Trio Silesia". Tworzy już od ponad 50 lat. W swoim dorobku artystycznym ma 39 wystaw indywidualnych oraz uczestniczył w wystawach zbiorowych i konkursach zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia. W swoich pracach lubi utrwalać architekturę miejską i sakralną swego miasta i śląskiej ziemi. Jego obrazy znajdują się w zbiorach m.in.: Muzeum Miejskiego im. Maksymiliana Chroboka w Rudzie Śląskiej, Muzeum Śląskim w Katowicach, Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, Bazylice w Licheniu, a także w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą.

Uczestniczył w około 20 międzynarodowych plenerach malarskich w kraju i za granicą. W 2022 r. otrzymał srebrny medal "Labor Omnia Vincit" za krzewienie idei pracy organicznej.

Kiedy

• wystawa: 3.01 - 31.01