Kalendarium

terminarz dnia 25.11.2023

Weekend z Kulturą Głuchych

Miejsce: MDK "Koszutka"
Kategoria: MDK "Koszutka"
Data: 2023-11-25
MDK

Spotkanie z Kulturą Głuchych przybliży Państwu najważniejsze elementy kulturowej tożsamości osób g/Głuchych m.in. język migowy oraz sztukę.

Na wydarzenia wstęp jest bezpłatny, na warsztaty należy się wcześniej zapisać, wysyłając e-mail:  lub pod nr tel: +48322589200 lub +48322589977.

W programie 25 listopada

 

  • 12:30 - 13:30 Twórz migiem - rodzinne warsztaty plastyczne z Klaudią Wysiadecką w Polskim Języku Migowym oraz w języku fonicznym (przeznaczone dla dzieci w wieku od 5 lat wraz z opiekunami)
  • 14:00 - 15:00 Język migowy jest dla wszystkich! - warsztaty podstaw języka migowego z Kingą Hołdą-Justycką i Karoliną Rogowską
  • 16:00 - 17:30 Sztuka Głuchych - jak ją zrozumieć? - wykład Michała Justyckiego w Polskim Języku Migowym wraz z tłumaczeniem na język foniczny.

 O naszych prelegentach:

Klaudia Wysiadecka

Artystka, graficzka i autorka filmów animowanych, a także książki „Maluj Migiem“ wyjątkowej publikacji wydanej we współpracy z Akademią Sztuk Pięknych w Katowicach, która jest przewodnikiem po sztuce i kulturze Głuchych z obrazami amerykańskiej Głuchej artystki Nancy Rourke. 

„To niecodzienny przewodnik, który zawiera praktyczne, pomysłowe i proste porady, jak stworzyć własne dzieło w rozmaitych artystycznych stylach. Jednocześnie zapoznając młodszych czytelników ze światem Głuchych, z ich kulturą, z ciekawostkami oraz dokonaniami osób głuchych, pomaga przekroczyć samego siebie, otwierając na to, co inne, może mniej znane, a ważne i ubogacające naszą rzeczywistość. Sztuka jak wiadomo nie zna barier, jest wspólnym językiem dla tych, którzy są na nią wrażliwi, bez względu na dzielące ich różnice. Jest to więc idealna przestrzeń dialogu, której granice wyznacza jedynie wyobraźnia i wola osób, które się w niej znajdą. Wrodzona otwartość i spontaniczność najmłodszych stwarza doskonałą okazję do uwrażliwiania ich na różnorodność, tak w świecie sztuki, jak i w każdej innej sytuacji.“ 

Kinga Hołda-Justycka

Artystka fotografka, edukatorka i kuratorka wystaw, pracowniczka instytucji Katowice Miasto Ogrodów. Propagatorka Kultury Głuchych.

Michał Justycki

Artysta malarz, edukator i kurator sztuki m.in. wystawy „Głusza“ w Muzeum Śląskim, w którym prowadzi wykłady o historii sztuki w Polskim Języku Migowym. Samorzecznik środowiska g/Głuchych.

Karolina Rogowska

- tłumaczka Polskiego Języka Migowego.

Poduszkowy koncert

Miejsce: MDK "Koszutka"
Kategoria: MDK "Koszutka"
Data: 2023-11-25
Godzina: 11:00
MDK

Poduszkowy koncert dla małych i dużych dzieci

Przyjdź, weź poduszkę i wsłuchaj się w cudowne kołysanki. Poznaj świat najpiękniejszych dźwięków i instrumentów. Nie prześpij tego wydarzenia!

Projekt realizowany w partnerstwie z Instytucją Katowice Miasto Ogrodów w ramach programu Muzykogranty. 

W wykonaniu:

Wystąpi zespół To Dobrze w składzie:

  • Ela Zigler - wokal
  • Michał Spendel - piano
  • Piotr Kucharz - kontrabas
  • Bartosz Pasternak - perkusja

Kiedy

  • 25 listopada (sobota), godz. 11.00

Gdzie

  • Miejski Dom Kultury "Koszutka" ul. Grażyńskiego 47 w Katowicach.

Wstęp

  • Wstęp wolny.

#KATOkultura

do góry