Strona główna/Aktualności/Głosowanie w plebiscycie "Galeria Artystyczna"

Głosowanie w plebiscycie "Galeria Artystyczna"

31 Marca 2024

Zapraszamy do udziału w plebiscycie "Galeria Artystyczna". Do końca marca można oddać głos na:

• prof. Barbara Bazielich (1929-2017) – polska etnograf, specjalizująca się w zakresie strojów, sztuki ludowej, autorka wielu publikacji. Została odznaczona odznaką „Zasłużony Działacz Kultury” oraz Srebrną Odznaką „Za opiekę nad zabytkami”.
  • prof. Tadeusz Wincenty Dobrowolski (1899-1984) – historyk sztuki, muzealnik, organizator i pierwszy dyrektor Muzeum Śląskiego w Katowicach.
  • Grzegorz Fitelberg (1879-1953) – dyrygent, kompozytor, skrzypek. W Katowicach odbywa się Ogólnopolski Konkurs Kompozytorski i Międzynarodowy Konkurs Dyrygentów jego imienia.
  • Tadeusz Michejda (1895-1955) – wybitny malarz i architekt działający na terenie Górnego Śląska, współtwórca katowickiego modernizmu.
  • Jerzy Stanisław Milian (1935-2018) – polski muzyk jazzowy, wibrafonista, pianista, aranżer, kompozytor.
  • Feliks Netz (1939-2015) – wybitny poeta, prozaik, tłumacz literatury węgierskiej.
  • Stanisław Ptak (1927-2002) – aktor teatralny i filmowy oraz śpiewak operetkowy. W Katowicach istnieje Muzeum Barbary i Stanisława Ptaków jako ekspozycja stała Oddziału Teatralno-Filmowego Muzeum Historii Katowic.
  • Zdzisław Pyzik (1917-2000) – polski poeta i autor piosenek, społecznik, prezes katowickiego oddziału Polskiego Związku Chórów i Orkiestr.
  • Krzysztof Respondek (1969-2023) – aktor, piosenkarz i artysta kabaretowy.
  • Erwin Sówka (1936-2021) – malarz zaliczany do prymitywistów, był ostatnim żyjącym twórcą Grupy Jankowskiej.
  • Andrzej Szewczyk (1950-2001) – artysta plastyk, malarz, rysownik, rzeźbiarz.
  • Bolesław Szabelski (1896-1979) – kompozytor, organista i pedagog. Współtwórca Śląskiej Szkoły Kompozytorów.

Zachęcamy do aktywnego udziału w plebiscycie, by razem uhonorować naszych wybitnych twórców i działaczy kulturalnych. https://www.katowice.eu/glosowaniegaleria