Strona główna/Aktualności/galeria ZA SZYBĄ Matthias Hagemann wernisaż fotografii

galeria ZA SZYBĄ Matthias Hagemann wernisaż fotografii

22 Czerwca 2018
 

Jutro w Galerii ZA SZYBĄ niesamowita wystawa  Matthias Hagemann oraz spotkanie autorskie z obszerną prezentacją fotografii alternatywnej

Matthias Hagemann (Niemcy, 1967) jest fotografem otworkowym od 1996 roku. Wystawiał swoje prace
w Niemczech, Francji, Hiszpanii, Polsce, Stanach Zjednoczonych, Chinach i Australii, jest redaktorem rocznego kalendarza Obscura Camera Boxocam od 2004 roku i członkiem galerii ep.contemporary
w Berlinie. Jego eksperymentalne aparaty otworkowe mają różne rozmiary: od niewielkich rozmiarów puszek po napojach, pudełek po butach, po lodówki i całe pokoje. Oprócz fotografii otworkowej tworzy eksperymentalne prace z prostymi kamerami obiektywowymi z połowy XX wieku i wszelkiego rodzaju narzędziami optycznymi.

Na wystawie w Galerii ZA SZYBĄ zaprezentuje trzy serie czarno-białe serie prac, dwie otworkowe:

Zbudowany dla wiary (2016) // Built for Belief (2016)
W naszych czasach miasto Berlin wydaje się być miejscem bezbożności, ale gdy się bliżej przyjrzymy, odkrywamy, że to nie jest prawda: Berlin jest pełen kościołów, świątyń, synagog i meczetów. Nowe budynki religijne rosną wszędzie, wiele zostało zbudowanych w ostatnich latach na miejscu starych
z Turcji, Sri Lanki, Mołdawii lub Wietnamu. Inne opowiadają nam poruszające historie z ubiegłego wieku. Cesarze, dyktatorzy, zniszczenie, wydalenie lub nowy establishment, bardzo różne wpływy pozostawiły bardzo interesujące ślady we wszystkich wybranych budynkach 5 religii świata.

Wśród odwiedzonych miejsc znajduje się najstarszy meczet w Niemczech, największa synagoga, nowy buddyjski klasztor i piękny neoklasyczny kościół wojskowy uszkodzony przez bomby II wojny światowej. Wszystkie miejsca są sfotografowane w Berlinie w czerni i bieli przez archaiczne aparaty otworkowe, choć niektóre z tych motywów wydają się znajdować daleko. Małe książeczki zawierają najważniejsze dane
i najbardziej pochłaniające historię każdego z nich.

Wreszcie największy obraz łączy 12 wybranych miejsc w jedno zdjęcie w kształcie Berlina. Na potrzeby tego zdjęcia Hagemann zaprojektował specjalną kamerę z dwunastoma otworami i odbył jednodniową wycieczkę do 12 różnych miejsc wiary w stolicy Niemiec.

Żywioły czasu (2010) // Time Elements (2010)
Cztery klasyczne żywioły, zdefiniowane przez Empedoklesa, fascynują ludzkość od tysięcy lat. Seria TIME ELEMENTS bawi się tymi elementami - ogniem, wodą, ziemią i powietrzem - w podobnych zestawach:
1 gazeta, 1 zegar i 1 element. Każdy pojedynczy żywioł jest użyty do przekształcania lub niszczenia jednej gazety o nazwie "TIMES" w różnych językach. Zegar jako TIMEmeter świadczy o tej elementarnej transformacji. Ponieważ czas ekspozycji w fotografii otworkowej jest długi, czasami sam żywioł jest niewidoczny, ale pozostawia wyraźne ślady.

Szorstka panorama czasu (2014-17) // Rough Time Panorama (2014-17)
Wiele lat temu fotografia panoramiczna była rzadką i kosztowną techniką dla małej grupy dobrze wyposażonych profesjonalistów. Obecnie nowoczesne smartfony umożliwiają każdemu natychmiastowe wykonywanie doskonałych cyfrowych zdjęć panoramicznych. Panoramiczne widoki Matthiasa Hagemanna są inne, bawią się rytmami i złamaniami: w przypadku jego panoramy punkt widzenia prostego obiektywu nie zmienia się w każdym niezliczonym wielokrotnym naświetleniu, ale zamiast tego robi to czas. Tak więc ludzie lub ruch stale zmieniają się na pierwszym planie, tymczasem mniej lub bardziej jednolite tło daje wrażenie panoramicznego widoku. Wreszcie to czas tworzy panoramę ciągle zmieniającego się świata. Każda rolka potrzebuje około jednej godziny. Warstwy są scalane wewnątrz aparatu na tradycyjnym filmie bez jakiejkolwiek cyfrowej sztuczki i przedstawiają tłumy świętujących pokazy z Szanghaju, Dworca Centralnego w Berlinie i procesji w Sewilli (Hiszpania).

 

Wernisaż 22.06 godz. 18.00

MDK "Koszutka" filia "Dąb" ul. Krzyżowa 1

wstęp wolny

do góry