Strona główna/Aktualności/Wystawa ilustracji Justyny Stefańczyk

Wystawa ilustracji Justyny Stefańczyk

31 Sierpnia 2016

Przez cały sierpień w Galerii "Za Szybą" można oglądać wystawę ilustracji Justyny Stefańczyk. Wstęp wolny!

O AUTORCE:
JUSTYNA STEFAŃCZYK - absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, Wydziału Grafiki w Katowicach. Dyplom z wyróżnieniem uzyskała w pracowni prof. Mariana Oslislo w 2000 roku. W trakcie studiów odbyła stypendium naukowe Erasmus w Utrecht School of the Arts w Holandii, na kierunku ilustracji. W 2014 roku rozpoczęłam studia doktoranckie na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie, w Zakładzie Projektowania Graficznego. Od 2000 roku zajmuje się pracą dydaktyczna w średnich i wyższych szkołach plastycznych, za którą otrzymała  nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, za pełną oddania pracę na rzecz szkolnictwa artystycznego.

O WYSTAWIE:

"Interesuję się szeroko rozumianym projektowaniem graficznym, a w szczególności: ilustracją, typografią, projektowaniem książek, plakatem oraz animacją. Uprawia grafikę warsztatową oraz malarstwo. Brała udział w wystawach indywidualnych i zbiorowych, w kraju i zagranicą między innymi w Utrechcie, Essen, Tokyo, Bratysławie, Pradze.

Prezentowane książki powstały w ramach I i II roku studiów doktoranckich na Wydziale Artystycznym w Cieszynie, w katedrze Projektowania Graficznego, po kierunkiem prof. Aleksandra Ostrowskiego.

Książka obrazkowa „Buldog Odo”  to opowieść o buldogu angielskim o imieniu Odo, który bardzo lubi spać. Śpi w różnych miejscach i pozycjach, ale wciąż marzy o dostaniu się na niezdobyte łóżko. Udaje mu się to na koniec historii. Książa skierowana jest do dzieci 3, 4 letnich. Operuje dwoma rodzajami narracji, które różnią się stylem graficznym - przedstawiają sceny z życia buldoga oraz jego myśli.

Tomik „Upał” to autorski wybór wierszy poetki Anny Krasuskiej, które zainspirowały mnie do stworzenia ilustracji. Ilustracje przybrały formę kolaży, złożonych z rysunków, wyrywanek oraz lawowanych plam. Inspiracją były dla mnie praca wykonane jeszcze na studiach w pracowni prof. Tomasza Jury. Całość została spięta kompozycjami typograficznymi.

Książka obrazkowa „Co robią zwierzaki” jest bardzo prosta. Pokazuje kilka gatunków zwierząt w momencie wykonywania charakterystycznych czynności. Równocześnie unaocznia dzieciakom, że w ramach jednego gatunku zwierzęta różnią się między sobą, tak jak ludzie.  Starałam się aby ilustracje były jak najbardziej dynamiczne. Wykorzystałam prace wykonane ręcznie farbami temperowymi oraz cienkopisami. Książka jest utrzymana w stonowanej gamie kolorystycznej." (Justyna Stefańczyk)

Podobne wiadomości:

do góry