Strona główna/Aktualności/Wieczór z poezją Marcina Bedlickiego pt. "Luźne kartki"

Wieczór z poezją Marcina Bedlickiego pt. "Luźne kartki"

12 Września 2013
Karykatura Marcina Bedlickiego
 

22 sierpnia 1969 roku to dzień, w którym przy pobrzmiewających echach festiwalu Woodstock przywitał mnie ten świat…
Nadano mi imię Marcin i był to wybór wyśmienity, bo wiele z cech mu przypisywanych pasuje do mnie. Tak, ale to kwestia wiary w te wszystkie tłumaczenia :)

Wiersze pisałem już w dzieciństwie, były to jednak sporadyczne przypadki, na dobre przygoda z nimi zaczęła się z majem 1986 roku. Ironicznie przerwała i wznowiła ją tragedia, Pierwsza z nich to strata serdecznej osoby, druga absurd wojny w b. Jugosławii. Wierszami o niej otworzyłem cykl "Zmęczenie" - swoisty protest przeciw nienawiści i przemocy, wszelkiemu złu dziejącemu się na świecie. Jest on otwarty do dziś… (i pewnie jest pokłosiem tego echa z Woodstock :) ). Oczywiście, jak to często bywa tytuł pochodzi od jednego z wierszy do tego cyklu:

Znów zobaczyłem
Ich oczy -
Bez płaczu,
Bez uśmiechu
Ich ręce w gruzie
Zanurzone -
Szukają domów,
Ich ciepła, życia.
Wspomniałem Sarajewo
Tamtej zimy,
W dzisiejszej tylko
Mróz i płacz -
Zmęczenie...
W dzisiejszej
Ludzie nie są ludźmi,
Dzieci nie są dziećmi,
Życie nie jest życiem...

13.III.95.

Pozostałe moje wiersze to szeroko pojęta liryka, zawsze bardziej wrażliwy od rówieśników przejmowałem się wieloma sprawami toczącymi się wokół mnie. Wszystkie pisane są sercem. Jest ich bardzo wiele, ale nie wszystkie z oczywistych względów nadają się do druku… Ostatnio ukonstytuował się także cykl "Imiona". A część z wierszy znalazła swe miejsce w takich gazetach i kwartalnikach, jak:

"Dziennik Zachodni", "Trybuna Śląska", "Wyrazy", "Ja", "Mandragora", "Epi" z Warszawy - w tym ostatnim drukuję od 2000 roku. Poproszono mnie również o wiersze do powstającej w 1996 roku książki pedagogicznej do geografii dla nauczycieli: "Człowiek bliżej Ziemi", gdy byłem studentem Socjologii na Uniwersytecie Śląskim. W Antologii "Planeta luster" wydanej w Bydgoszczy w 2006r. także są me wiersze. Uczestniczyłem również w wielu konkursach, zarówno w regionie śląskim i w kraju. W kilku wiersze były nagrodzone. Wśród wielu swoich Wieczorów Autorskich najbardziej cenie te z Mysłowic, ze Starej Prochowni w Warszawie, czy w Domu Muzyki Stowarzyszenia artystów w Mińsku Mazowieckim.

Posiadam stronę internetową i płytę przygotowaną na Jubileusz XX lecia Twórczości, który odbył się w katowickim BWA 12 maja 2006r. Są one substytutem tomiku, którego wciąż brak.


Nazywam się Marcin Bedlicki - autor wierszy i nie zawaham się ich użyć…

20 września 2013r.
godz. 17.00

do góry