Strona główna/Aktualności/Wernisaż malarstwa Floriana Zająca

Wernisaż malarstwa Floriana Zająca

10 Czerwca 2016

Zapraszamy na wernisaż z okazji 50-lecia pracy artystycznej Floriana Zająca, który odbędzie się 10 czerwca o godz. 18.00.
Wernisaż uświetni koncert Zespołu Akordeonistów „Katowice-Kleofas” Miejskiego Domu Kultury „Bogucice-Zawodzie”.

KILKA SŁÓW O ARTYŚCIE

FLORIAN ZAJĄC urodził się 4 maja 1939 r. w Katowicach - Wełnowcu w rodzinie o tradycjach śląskich. Malowaniem zajmuje się od najmłodszych lat i jest ono w jego życiu ważną formą kontaktu z przyrodą i otaczającym światem. Obraz tego świata zatrzymuje w utrwalonych na płótnach pejzażach, aby się nim nacieszyć. Niejednokrotnie patrzy na otaczającą go rzeczywistość z trochę innej perspektywy co widać w malowanych przez niego obrazach współczesnych.

Ukończył Studium Plastyczne w Katowicach, a swoją technikę malarską doskonalił na licznych warsztatach plastycznych. Brał udział w wystawach i konkursach zdobywając wiele nagród i wyróżnień. Wystawiał swoje prace za granicą m.in. w Paryżu, Pekinie, Doniecku, Karlsrue, Opavie. Wiele obrazów artysty znajduje się w prywatnych kolekcjach w USA, Australii, Szkocji, Kanadzie, byłej Jugosławii, Czechach, Szwecji, a także w Niemczech, Chinach, Rosji, Rumunii i na Węgrzech. Jego obrazy znajdują się również w Muzeum Śląskim w Katowicach, Muzeum Górnośląskim w Bytomiu, Muzeum w Zabrzu, Muzeum Historii Katowic, Izbie Regionalnej w Rudzie Śląskiej.

Przez wiele lat pełnił różne funkcje w organizacjach kulturalnych i społecznych miasta Katowice, takie jak członek Rady Kultury przy Ministerstwie Górnictwa, przewodniczący koła Plastyków Katowickiego Towarzystwa Społeczno Kulturalnego oraz członek zarządu, a także wieloletni kierownik Domu Kultury KWK „KLEOFAS” w Katowicach. W 1972 r. w Domu Kultury kopalni „GOTTWALD” założył Grupę Plastyków Nieprofesjonalnych FILAR 72, którą kierował do likwidacji placówki w 2003 r. W 1991 r. zainicjował powstanie Towarzystwa Miłośników Dębu, którego funkcję prezesa piastował w latach 1999-2003 r. Obecnie, będąc już na emeryturze, więcej czasu poświęca malowaniu i przekazywaniu swoich doświadczeń twórczych kolejnym pokoleniom, dla których sztuka jest istotnym elementem życia.

WYSTAWY KRAJOWE:

• 1966  Wystawa indywidualna w Galerii ZDK KWK „GOTTWALD”
  • 1973  „Od Gminy do województwa”
  • 1975  „Barwy przyjaźni”
  • 1976-88  „Rudzka jesień”
  • 1977-80 „Kontrakty Roździeńskie”
  • 1981  Wystawa indywidualna w klubie Kowadło przy Katowickim Towarzystwie Społeczno-   Kulturalnym
  • 1981  Wystawa indywidualna w Galerii ZDK KWK „GOTTWALD”
  • 1983-89  Przegląd twórczości Górników Gwarectwa Węglowego Katowice
  • 1983-89  Krajowy Przegląd Twórczości Górników BWA Katowice
  • 1983  Wystawa indywidualna w Galerii ZDK  KWK „GOTTWALD”
  • 1984-88 Konkurs im. Pawła Wróbla