Strona główna/Aktualności/Wernisaż grafik Rudolfa Riedla

Wernisaż grafik Rudolfa Riedla

3 Czerwca 2016
 

Zapraszamy na wernisaż grafik RUDOLFA RIEDLA, który odbędzie się 3. czerwca o godz. 18.00. Wstęp wolny!

KILKA SŁÓW O ARTYŚCIE RUDOLF RIEDEL (ur. 15 sierpnia 1941 w Katowicach). Był pracownikiem budowlanym, zatrudnionym w przemyśle górniczym. Już od wczesnej młodości wykazywał uzdolnienia plastyczne, które szczególnie pomogła mu rozwinąć siostra szarytka Janina Meissner, absolwentka Akademii Plastycznej we Lwowie. Edukację plastyczną kontynuował w Zakładowym Domu Kultury KWK „Katowice”, gdzie w 1958 roku był współzałożycielem jednego z pierwszych na Śląsku Klubu Plastycznego „Gwarek 58”. Ukończył trzyletnie Studium Sztuki Sakralnej przy Diecezji Katowickiej. Od 1978 roku był członkiem grupy plastycznej „Filar 72”, działającej przy Zakładowym Domu Kultury kopalni „Gottwald”.

Zajmuje się głównie grafiką. Linoryty, które powstały w latach 1958–1998, w tym Pieta Śląska, Nieśmiertelni, Dla Solidarności, Święta Barbara, są realistycznym zapisem życia i wydarzeń na Górnym Śląsku z tego okresu. Oprócz grafik tworzy też wielobarwne obrazy bogate w treści symboliczne: drogi, pielgrzymowanie, mosty.

Jego prace prezentowane były na licznych wystawach zbiorowych, m.in. w Nakle Śląskim, Mikołowie, Gliwicach i Katowicach, znajdują się też w Muzeum Śląskim, a także w krajowych i zagranicznych zbiorach i kolekcjach. W 2003 roku miał indywidualną wystawę prac w Muzeum Śląskim w Katowicach. Od 1989 roku mieszka w Niemczech. (Źródło: S. Trefoń, Twórcy Intuicyjni z Kolekcji „Barwy Śląska“, Ruda Śląska 2015, s. 158.)Podobne wiadomości:

do góry