Strona główna/Aktualności/"Taki pejzaż" - wernisaż zdjęć Janusza Wojcieszaka

"Taki pejzaż" - wernisaż zdjęć Janusza Wojcieszaka

8 Kwietnia 2016
Zapraszamy na wernisaż wystawy zdjęć Janusza Wojcieszaka, który odbędzie się 8.04 (w piątek) o godz. 18.00. Wstęp wolny!

Wystawę będzie można oglądać w GALERII "ZA SZYBĄ" w dniach: 1.04-29.04.2016.

O WYSTAWIE:

"Taki pejzaż"
Ta zbitka słów jest znana w języku polskim - stanowiła refren piosenki Ewy Demarczyk, z muzyką Zygmunta Koniecznego i tekstem Andrzeja Szmidta. A więc nie siaki czy owaki, ale właśnie taki....po prostu pejzaż autora.

W fotografii autora interesuje zarówno pejzaż przyrodniczy - góry, morze, rzeki i jeziora, łąki i lasy, pola - jak i miejski, w tym pejzaż przemysłowy, szczególnie postindustrialny. Swoje projekty realizuje w większości w pobliżu miejsca zamieszkania. Sporadycznie organizuje dalsze wyprawy fotograficzne głównie w poszukiwaniu górskich pejzaży.

Jego fotografie mieszczą się gdzieś na pograniczu romantyzmu i realizmu, przez otwarte okna widać wyraźnie fotografowane sceny, jednak w lustrzanych odbiciach szyb daje się również zauważyć nastrój i ekspresja autora. Dzięki uważnej obserwacji dobrze wykorzystuje światło oferowane przez naturę, które malując wypatrzoną i dobrze skadrowaną scenę pozwala wykonać interesującą fotografię.

O AUTORZE:

JANUSZ WOJCIESZAK - Fotografuje od 1965 roku. W latach 70. ubiegłego wieku pracował jako fotoreporter dla prasy studenckiej i technicznej. Fotograf pejzażu, przyrody i architektury, w tym industrialnej. Realizuje projekty fotografii krajobrazowej kontemplując światło oferowane przez naturę, ćwicząc zdolność do nieprzerwanej, uważnej obserwacji.

Wystawy indywidualne:

• wystawa górskiej fotografii krajobrazowej poświęconej włoskim Dolomitom prezentowana w wielu miastach Polski w latach 2011 - 2015
  • wystawa poświęcona fotografii industrialnej "Miejsca obok nas" prezentowana w Muzeum Historii Katowic w roku 2014.
  • wystawa fotografii przyrodniczej poświęconej buczynie w rezerwatach przyrody województwa śląskiego "W buku nadzieja" prezentowana w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu w roku 2015

Uczestnik wystaw zbiorowych m.in.
  • Natura 2000 w Województwie Śląskim, kwiecień 2014"Oczami Śląskich Fotografów - II edycja", październik 2014
  • Digigraphie by Epson - nowy wymiar w sztuce kolekcjonerskiej, 2015-2016
  • wystawa w ramach Festiwalu Fotografii Industrialnej, 2015

Jest laureatem licznych konkursów fotograficznych m.in.:
  • I Miejsce w konkursie "Pejzaż Polski", Kętrzyn, listopad 2011
  • I Miejsce w konkursie "Z dala od zgiełku...Beskidy w obiektywie", Sucha Beskidzka, grudzień 2011
  • Brązowy Medal w konkursie Epson International Pano Awards, Australia, maj 2012
  • Wyróżnienie w konkursie "Pejzaż Polski", Kętrzyn, 2012
  • I Miejsce w konkursie XXIII Ogólnopolskie Biennale Fotografii "Zabytki w krajobrazie", Zamość, grudzień 2012
  • III Miejsce w konkursie "Najpiękniejsza góra świata", czerwiec 2013
  • II Miejsce i Srebrny Medal FIAP w konkursie "Krajobraz górski", Nowy Targ, czerwiec 2013
  • Wyróżnienie FIAP w konkursie "Tylko jedno zdjęcie", Jarosław, wrzesień 2013
  • I miejsce w kategorii "Architektura" i wyróżnienie w kategorii "Industri" w konkursie "Foto-Pein", Rybnik, październik 2013
  • Diploma from Salon w konkursie "Pokrova Vernissage", Ukraina, październik 2013
  • Złoty i Brązowy medal CAPA w konkursie "Toronto International Salon of Photography" Listopad 2013
  • Tytuł "Fotograf Roku 2014" Okręgu Śląskiego ZPFP, luty 2014
  • Srebrny Medal FIAP w konkursie "Krajobraz Górski" 2014
  • Brązowy Medal FIAP w konkursie "Krajobraz Górski" 2015
  • Złoty Medal CEF w konkursie Circuito Iberico, grudzień 2015
  • Liczne akceptacje w międzynarodowych konkursach - około 50 rocznie.