Strona główna/Aktualności/Spotkanie z Barbarą Gruszką-Zych

Spotkanie z Barbarą Gruszką-Zych

6 Maja 2015
Foto:Henryk Przondziono/Gość Niedzielny http://foto.wiara.pl - zbiór prywatny Henryka Przondziono
 

Barbara Gruszka-Zych jest dziennikarką, poetką, reporterką, autorką tomików poetyckich. Studiowała polonistykę na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach oraz teologię na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Była też stypendystką wiedeńskiej fundacji Janineum (2002) i Fundacji Jana Pawła II w Rzymie (2003). Od roku 1989 pracuje w tygodniku „Gość Niedzielny”.

Jej wiersze były nagradzane w licznych konkursach - im. Haliny Poświatowskiej i im. Zbigniewa Herberta i tłumaczone na: język angielski, francuski, niemiecki, włoski, rosyjski, litewski i arabski.

Bardzo ceniona jest też twórczość reporterska Barbary Gruszki-Zych - za jeden z tekstów przyznano jej tytuł honorowy „Przyjaciel Ubogich Dzieci miasta Katowice”. Jej specjalnością są reportaże i wywiady, które dotyczą zarówno tematów związanych dramatami z II wojny światowej (np. „Fotografie z piekła – Historia Wilhema Brasse”), jak i ze sztuką (np. „Chagall za rogiem”).

 

Czesław Miłosz napisał o jej twórczości m.in.:

„Błogosławiona Barbaro, bo jednak myślę, że błogosławiona za swoją poezję, która mnie wzrusza i cieszy swoim polskim językiem, tak bardzo polska, jak u niewielu poetów i nie bojąca się dobrych uczuć, miłości, modlitwy. Więc bardzo panią chwalę za tomik „Teren prywatny”. (…) Mam słabość do pani pisania, dlatego, że zajmuje się ono codziennością, która jest pomijana przez dzisiejszą młodą poezję."

Czesław Miłosz, tomik „Pali się mój próg”

Spotkanie poprowadzi Barbara Surmanowa.

Termin: 6.05.2015, godz. 17.00.

Zapraszamy!

 

do góry