Strona główna/Aktualności/Spektakl "Koncert"

Spektakl "Koncert"

27 Sierpnia 2022

Jednoaktowa komedia autorstwa Aleksandra Fredry w plenerze

Dębowa Scena 2022 w plenerze - "Zaczarowany świat teatru i operetki"
Inicjatywa wspólfinansowana ze środków budżetu miasta Katowice

Jednoaktowa komedia Fredry pt. „Koncert” to przykład połączenia komedii salonowej i koncertu, gdyż pisarzowi w swej własnej twórczości brakowało najbardziej muzyki. Anegdota mówi też, że same koncerty bywały dla pisarza nudne, dlatego postanowił ubarwić je fabułą. Fredro połączył więc dwa typy ulubionej rozrywki: komedię i koncert, podczas którego, jak sam zasugerował, utwory powinny być śpiewane w języku włoskim. „Koncert” przedstawia historię małżeństwa zawartego z inicjatywy rodziców, gdy małżonkowie byli jeszcze bardzo młodzi. Pan młody zaraz po ślubie wyjeżdża za granicę, jednak po 5 latach wraca i poszukuje swojej żony. Ta jednak nie czeka na męża bezczynnie i również realizuje swoje pasje.

Fredro napisał kilkadziesiąt utworów scenicznych - znakomitych komedii, fars, grotesek i wodewilów. Najbardziej znane to „Zemsta” (1833) i „Śluby panieńskie czyli Magnetyzm serca” (1833). Jego utwory są pełne ciepłego humoru i często dotyczą kwestii wyboru małżeństwa z miłości czy też zgodnie z wolą rodziny - dla pieniędzy.
Pisarstwo Aleksandra Fredry jest do tej pory cenione, jego sztuki były wielokrotnie wystawiane w największych polskich teatrach, niektóre doczekały się też realizacji filmowych. Wiele strof z dzieł pisarza weszło do języka codziennego: „wolnoć Tomku w swoim domku”, „jak ty komu, tak on tobie”, „szanuj zdrowie należycie, bo jak umrzesz, stracisz życie” i bodaj najbardziej znane: „jeśli nie chcesz mojej zguby, krokodyla daj mi luby”.

Spektakl w wykonaniu Teatru Muzycznego Arte Creatura.

Obsada:
Justyna Bujak - sopran
Jarosław Wewióra - tenor
Paweł Soduła - lokaj

Trio fortepianowe Arte Creatura:
Katarzyna Rzeszutek - fortepian,
Elżbieta Skrzymowska - skrzypce,
Agnieszka Bator-Skowrońska - wiolonczela

Reżyseria - Dariusz Taraszkiewicz
Produkcja i scenografia - Jarosław Wewióra
Kostiumy - Dorota Wewióra

• Wstęp bezpłatny.