Strona główna/Aktualności/Obrazy 3d. Bolesne piękno-wernisaż wystawy Mai Maciejko

Obrazy 3d. Bolesne piękno-wernisaż wystawy Mai Maciejko

6 Października 2015
 

 AUTORKA O WYSTAWIE: 

"Moja twórczość oscyluje wokół tematu kobiety i kobiecości XXI wieku, nie tworzę jednak sztuki feministycznej, ale raczej sztukę kobiecą. Duża część moich prac pochodzi z cyklu Beauty Hurts , który porusza bardzo bliski mi temat, jakim jest ślepa pogoń za pięknem, której sama stałam się ofiarą. Cykl ten jest postawieniem tezy, że dążenie do perfekcji jest chorobą cywilizacyjną XXI wieku, (która dotyka głównie płeć piękną), a jej efektem ubocznym jest powstawanie humanoidalnych tworów, nadmuchanych, odrealnionych, pozbawionych tożsamości. Mimo, że każdy z członków wzięty pod uwagę osobno wydaje się być doskonały, zastanawia fakt, iż gdy zostaje złożony w pozornie idealną całość, w efekcie tworzy coś groteskowego, wręcz monstrualnego. Beauty Hurts porusza również kwestię granicy człowieczeństwa, czyli momentu, w którym kończy się człowiek, a zaczyna się obiekt. Szczególnie jest to widoczne na przykładzie ciała kobiety - chodzi o moment, w którym przestajemy rozpoznawać zaklętą w ciele osobę, a zaczynamy dostrzegać rzecz, bądź starannie opakowany produkt. Coraz częściej mamy do czynienia z uprzedmiotowieniem kobiecego ciała, które utraciło swoją świętość, kobieta traktowana jest jako obiekt seksualny, a jej rola społeczna przedstawiana jest stereotypowo i przez przekształcone wzorce zdrowia i urody. Patrząc na mężczyzn, zarówno inni mężczyźni, jak i kobiety widzą ludzi, podczas gdy w kobietach dostrzegają poszczególne części ciała - informuje "European Journal of Social Psychology". Kamień, który w moim pracach pojawia się notorycznie, czasem jako ciężar, który postać musi dźwigać na swoich barkach, czasem jako tkanka z której zbudowane jest kobiece ciało, jest symbolem tego zniewolenia, maską, która pozbawia możliwości wyrażania mimiki, gorsetem który same na siebie nakładami i który nie tylko ogranicza, ale staje się swoistym więzieniem, klatką, którą sami zbudowaliśmy, ale nie jesteśmy w stanie z niej wyjść - staje się więc ona integralną częścią nas. Załączony film/klip pt.: Utopia jest także częścią tego cyklu. Jest metaforą jednego (nad)zwyczajnego dnia z życia kobiety wolnej lecz zniewolonej w jej naturalnym środowisku."

 O AUTORCE:

Maja Maciejko – studentka katowickiej Akademii Sztuk Pięknych na kierunku grafika. Wszystko zaczyna się od fotografii, a na jej podstawie powstaje cała reszta- kolaże, grafik i (zwłaszcza sitodruk i litografia), obrazy, kompozycje cyfrowe, ilustracje. W jej pracach widać wyraźną fascynacje człowiekiem, zwłaszcza kobiecością. Charakteryzują się one mocnymi kontrastami, silnym ładunkiem emocjonalnym, użyciem symetrii, ale główną rolę odgrywa w nich ogrom zagadkowych włosów. Wielkie fryzury symbolizują duszę, umysł, zmysły - czyli wszystko, czego nie widać gołym okiem, a co de facto definiuje nasze człowieczeństwo. Są brzemieniem, który przyszło nam dźwigać, a zarazem cechą szczególną, wyróżniającą nas pośród innych zwierząt jako byt rozumny. Nie próbuje jednak bawić się w odkrywanie tajemnicy fenomenu naszego gatunku, chce tylko wyrazić swój podziw dla piękna ludzkiego tworu- istoty niepojętej, złożonej i pełnej sprzeczności. Paradoksalnie, dlatego właśnie tak doskonałej. 

Wybrane osiągnięcia:

2013 

 •  wystawa indywidualna pt. "One", zbiór grafik, fotografii, druku cyfrowego oraz malarstwa dotyczącego kobiecej natury.
 •  udział w wystawie oraz wyróżnienie plakatu do sztuki Lot nad Kukułczym Gniazdem w Teatrze Śląskim w Katowicach. 
 •  wystawa zbiorowa pt.: "Art Gives Energy/Sztuka Dodaje Energii" i w Galerii Sztygarka, w Chorzowie, w ramach festiwalu Industriada. 
 •  udział w wystawie " Last Shot" - prezentacji sztuki multimedialnej w Galerii Malarstwa Polskiego po 1945 roku w Muzeum Śląskim w Katowicach. 
 •  udział w wystawie Space as Tool w Zamku Sieleckim w Sosnowcu. 
 •  wystawa indywidualna malarstwa, grafiki i videoartu, połączonego z performance pt.: "W Sieci" w Galerii Negatyw w Katowicach.
 •  wystawa idywidualna aktów fotograficznych pt.: "Womanhood" w Galerii Tygmont w Warszawie. 

2014 

 •  udział w pokonkursowej wystawie oraz honorowe wyróżnienie prac w obu kategoriach (obraz ruchomy i obraz statyczny) podaczas Międzynarododwego Biennale Mediów Cyfrowych w  Rybniku. 
 •  wystawa indywidualna pt.: "Beauty Hurts" w Galerii Pojedyńczej w CKK Centrum Kultury im. K Bochenek w Katowicach. 
 •  wystawa indywidualna malarstwa, fotografii i grafiki pt.”M&M” w ramach Nocy Muzeów w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu. 
 •  wystawa najlepszych prac pracowni sitodruki ASP Katowice, Galerie Koridor, Fakulta Umeni, Ostravska Univerzita, Ostrawa. 

2015 

 •  wystawa indywidualna plakatu pt.: „Mała M i Duże Plakaty” w Pracowni Agnieszki Marcińczak w Bytomiu. 
 •  wystawa zbiorowa w ramach Muzeum Sztuki Erotycznej, Ero Art w Galerii Sztuki Bohema, Warszawa. 

Więcej informacji: www.majamaciejko.pl

Wstęp wolny! Zapraszamy!

Podobne wiadomości:

do góry