Strona główna/Aktualności/Misterne manuały - Kolaże. Wernisaż wystawy prac Marka (..)

Misterne manuały - Kolaże. Wernisaż wystawy prac Marka Przybyły.

3 Listopada 2015

3 listopada  o godz. 18.00 zapraszamy na wernisaż wystawy Marka Przybyły – artysty sztuk wizualnych.

Marek Przybyła - urodzony w 1952r. w Katowicach. Absolwent PLSP Katowice. Członek Związku Polskich Artystów Plastyków Okręg Katowicki. Ma na swoim koncie Ponad 30 wystaw indywidualnych i udział w 35 zbiorowych. Uprawia także poezję i prozę poetycką. Twórca kilkunastu książek artystycznych i unikatowych. W tym roku ukazała się poetycka Szkoła miękkiego rysunku w Wydawnictwie ,,E-bookowo’’.

O WYSTAWIE:

Czy za pomocą nożyczek i kleju da się stworzyć wizję nowego, innego świata? No właśnie… Za wszystkimi pięcioma cyklami kolaży, pokazywanymi tu w skromnym wyborze kryje się starannie maskowane dążenie do perfekcji. Stąd pewnie bierze się także ich różnorodność formalna i tematyczna. Prezentowanym cyklom z lat 1993-2013 towarzyszy nieokiełzana potrzeba dekonstrukcji, której zagadki próbuję bezskutecznie dociec od dawna. Cykl Kalejdoskopy powstał na bazie akwareli i gwaszy zmienionych w psychodeliczne nieomal obrazy. W kolejnym cyklu prac Manuały podstawą przekształceń były reprodukcje drzeworytów Albrechta Dürera oraz preparowane rękopisy własne. Cykl Biosfery to orgiastyczny balet kolorów w konsekwentnie symetrycznych ramach – nawiązanie do kleksów Rorshacha. W Karbonach, cyklu abstrakcyjnych reliefów kreuję oniryczne Carbonpolis. Ostatni czarnobiały i monochromatyczny cykl Chiroptery przywołuje biologiczno-mineralne fantomy. Ale nie dajcie się zwieść tym uczonym wyjaśnieniom z użyciem obcych słów. Wszystkie te prace tworzyło tak naprawdę dziecko z kilkudziesięcioletnim stażem.

Czas trwania wystawy – od 3 listopada do  27 listopada