Strona główna/Aktualności/Meta-foto-fizyka

Meta-foto-fizyka

7 Października 2016
 

 

Galeria "Za Szybą" zaprasza na wernisaż wystawy fotografii Józefa Wolnego pt. "Meta-foto-fizyka". Spotkanie odbędzie się 7. października o godz. 18.00. Wstęp wolny.

KILKA SŁÓW O WYSTAWIE:


"Od lat fotografuję z potrzeby serca i rozumu. Fascynuje mnie w fotografii "napięcie" pomiędzy unikalnym potencjałem osobistego życia, a energią obrazów świata i idei. Tę różnicę potencjałów rozumiem jako szczególny rodzaj świadomości, nazywam ją metodą meta-foto-fizyką. Sięgając po aparat fotograficzny tworzę ślady własnej osobowości i dzielę się z innymi tym, co ważne.

Nigdy nie miałem wątpliwości, że aparat fotograficzny rejestruje także to co niewidoczne, tajemne. Sztuka fotografii jest dla mnie gestem pamiętania, autoportretem, darowaniem siebie i innym "czegoś cennego". Swoje zdjęcia postrzegam jako fizyczne obiekty, pudełka, pełne niematerialnych osobistych doswiadczeń i odwołań. Od dawna wiem, że fotografia wpierw zaspokaja potrzeby, a z upływem czasu sama staje się potrzebą.

Fotografowanie jest czynnością wyjątkową, pragnieniem bycia lepszym od siebie samego sprzed kilku dni, miesięcy czy lat. Tak naprawdę wszystko, co ważne jest poza obrazem, tkwi w nas samych - zawsze, kiedy mozolnie tworzymy własne obrazy i gdy urzekają nas fotografie innych. Fotografia, jak słowa, codziennie pozwala nam rozumieć i trwać. W tym sensie jest drogą dla każdego i ma niewyczerpalny potencjał" (Józef Wolny)

O AUTORZE:
JÓZEF WOLNY: rocznik 1960, urodzony w Rudzie Śląskiej. Od 1983 r. aktywnie uczestniczył w pracach Katowickiego Towarzystwa Fotograficznego, biorąc udział w wielu wystawach, konkursach i prezentacjach. Zawodowo związany był jako etatowy fotoreporter z tygodnikami:"Panorama", "Katolik", "Gazeta Wyborcza","Super Express". Obecnie pracuje w tygodniku "Gość Niedzielny" jako fotoedytor i szef działu foto. Zainicjował spotkania Śląskiego Towarzystwa Fotograficznego. Uprawia fotografię czarno-białą mieszczącą  się w nurcie fotografii autonomicznej, twórca pojęcia meta-foto-fizyczności. Członek ZPAF od stycznia 2003 roku, nr legitymacji 855.

 

 

Podobne wiadomości:

do góry