Strona główna/Aktualności/Lato w teatrze, teatr w lecie!

Lato w teatrze, teatr w lecie!

1 Lipca 2013
Plakat informacyjny Plakat informacyjny
 

Już 1 lipca 2013 roku rusza cykl warsztatów teatralnych dla młodzieży organizowanych w ramach akcji "Lato w teatrze". Przez trzy tygodnie młodzi pasjonaci będą mogli rozwijać swoje talenty w ramach zajęć pięciu grup warsztatowych: aktorskiej, tanecznej, muzyczno-wokalnej, plastyczno-scenograficznej oraz dziennikarsko-promocyjnej. Inspirujących ćwiczeń i dobrej zabawy na pewno nie zabraknie. Program realizuje Regionalny Ośrodek Kultury w Katowicach.
Zajęcia odbędą się w terminie od 1 do 20 lipca. Młodzież (w wieku od 12 do 16 lat) będzie mogła doskonalić swoje umiejętności i rozwijać pasje pod okiem doświadczonych instruktorów - Joanny Zdrady (grupa aktorska), Kamila Wawrzuty (grupa taneczna), Michała Goławskiego (grupa muzyczno-wokalna), Natalii Woźniak (grupa plastyczno-scenograficzna), a także Anety Głowackiej, Hanny Kostrzewskiej i Marty Zwolińskiej (grupa dziennikarsko-promocyjna).
Inspiracją do zajęć będzie hasło przewodnie warsztatów: "Nowe życie starych baśni". Magiczny i tajemniczy świat legend, opowieści i podań ożyje w nietypowych interpretacjach i realizacjach młodych fanów różnych form teatralnych. Zajęcia w grupach zwieńczą pokazy finałowe, które odbędą się 20 lipca.
Warsztaty, organizowane w ramach ogólnopolskiej akcji "Lato w teatrze" to pomysł na niebanalne spędzanie wakacji w mieście. Twórcze spotkania z profesjonalnymi aktorami i ludźmi kultury adresowane są zarówno do młodych ludzi, którzy mają już za sobą pierwsze teatralne doświadczenia, jak i do początkujących aktorów, tancerzy, muzyków czy dziennikarzy.
Organizatorem katowickiej odsłony projektu "Lato w teatrze" jest Regionalny Ośrodek Kultury w Katowicach. W realizację projektu włączyły się także: Miejski Dom Kultury "Koszutka" oraz Śląski Teatr Lalki i Aktora "Ateneum". Projekt objęty został patronatem Kuratora Oświaty w Katowicach. Partnerami są: Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach, Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna w Krakowie - Wydział Teatru Tańca w Bytomiu, Górnośląski Klaster Kreatywny, Polskie Radio Katowice.
"Lato w teatrze" jest atrakcyjną ofertą teatralną dla uczniów, którzy z różnych przyczyn spędzą wakacje w swojej miejscowości. Projekt został zainicjowany w 2008 roku przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i od sześciu lat jest koordynowany przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.
Teatralne półkolonie i warsztaty odbywają się między 29 czerwca a 1 września 2013 roku w trzydziestu miejscowościach w całej Polsce. Codziennie przez dwa tygodnie uczestnicy projektu pracują nad spektaklem pod opieką profesjonalnych artystów w sprofilowanych grupach: aktorskiej, scenograficzno-kostiumowej, muzycznej, dokumentacyjno-promocyjnej lub technicznej. Na koniec przedstawienie prezentowane jest w teatrze, domu kultury bądź przestrzeni miejskiej.
Warsztaty są dla dzieci szansą na poznanie i samodzielne wykorzystanie teatralnego języka, a przede wszystkim na twórcze wyrażenie siebie. Profesjonalni artyści mogą podzielić się doświadczeniem zawodowym i zaprezentować swoje metody pracy, a także poznać potrzeby i wrażliwość młodej widowni.
W tym roku w programie biorą udział:
Stowarzyszenie Teatr Wiczy z Torunia (miejsce realizacji: Bełchatów), Stowarzyszenie Teatr Okno (Białystok), Teatr Lalek Banialuka im. Jerzego Zitzmana (Bielsko-Biała), Stowarzyszenie Kulturalno-Edukacyjne "Stacja Bukownica" (Bukownica), Miejski Ośrodek Kultury (Dynów), Małopolski Instytut Kultury z Krakowa (miejsce realizacji: Frydrychowice), Miejski Teatr "Miniatura" (Gdańsk), Fundacja Win-Win z Głogowa (miejsce realizacji: Górzno), Regionalny Ośrodek Kultury (Katowice), Teatr Lalki i Aktora "Kubuś" (Kielce), Stowarzyszenie Na Górze z Chodzieży (miejsce realizacji: Kocina), Teatr "Bagatela" im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego (Kraków), TEATR FIGUR KRAKÓW Fundacja Działań Twórczych (miejsce realizacji: Lanckorona), Gminny Ośrodek Kultury w Nowym Duninowie z siedzibą w Soczewce (miejsce realizacji: Lipianki), Stowarzyszenie Rozwoju Wsi "NOVA" (Łośno), Stowarzyszenie Targowa 62 (Łódź), Stowarzyszenie Teatralne CHOREA (Łódź), Biblioteka Publiczna Gminy Mielno (Mielno), Miejski Dom Kultury (Olsztynek), Stowarzyszenie Teatr Per Se (Płock), Stowarzyszenie Praktyków Kultury z Warszawy (miejsce realizacji: Podkowa Leśna), Fundacja FURU z Warszawy (miejsce realizacji: Pomiechówek), Gminny Ośrodek Kultury (Stepnica), Teatr Lalek "Pleciuga" (Szczecin), Miejski Ośrodek Kultury (Tomaszów Mazowiecki), Teatr "Baj Pomorski" (Toruń), Stowarzyszenie Działań Twórczych Republika Warszawa (miejsce realizacji: Trzęsiny), Teatr Mały (Tychy), Stowarzyszenie Artystyczne Teatr Poddańczy z Białegostoku (miejsce realizacji: Tyczyn), Klub Kultury Falenica (Warszawa), Wrocławski Teatr Lalek (Wrocław)
Kontakt:
Regionalny Ośrodek Kultury w Katowicach
Koordynator: Artur Szczęsny
ul. PCK 19, 40-057 Katowice
tel. 32 251 75 63 wew. 118
aszczesny@rok.katowice.pl

   
   

 Sponsorzy

do góry