29 Stycznia 2017

LILIANNA MOLL – prowadzenie koncertu

Program:

Robert Schumann – „Karnawał” op.9
Karol Szymanowski – aria Roksany „Uśnijcie krwawe sny” („Król Roger”)
Georges Bizet – aria Micaeli „Je dis que rien ne m'épouvante” („Carmen”)
Charles Gounod – aria Małgorzaty „Oh! Dieu...Je ris de me voir” („Faust”), walc Julii „Je veux vivre” („Romeo i Julia”),
Giacomo Puccini – aria Musetty „Quando men vo” („Cyganeria”), aria Magdaleny„Chi il bel sogno di Doretta” („Jaskółka”)

Muzyczne maski i przebrania w 21 odsłonach – miniaturach fortepianowych to schumanowski „Karnawał” op. 9, jedno z najwspanialszych arcydzieł romantycznych. Robert Schumann objawia się w nim jako mistrz portretowania – swojej skomplikowanej natury tworząc obrazy porywczego Florestana i cichego Euzebiusza, przedstawiając postacie rodem z commedia dell’arte (Arlekin, Colombina, Pierrot, Pantalon) i osoby realne (Ernestyna von Fricken, Chiarina, Coquette). W tej kalejdoskopowej układance pojawiają się również muzyczne portrety podziwianych i uwielbianych przez kompozytora „demonicznego” Paganiniego i „nokturnowego” Chopina. W programie styczniowego koncertu z cyklu „Muzyka-moja miłość” w Miejskim Domu Kultury „Koszutka” obok dzieła Schumanna, które przedstawi pianista i pedagog Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego Robert Marat, znalazły się również arie ulubionych przez melomanów mistrzów operowych – Georgesa Bizeta, Charlesa Gounoda, Giacomo Pucciniego. Jak na karnawał przystało Marta Brzezińska zaśpiewa w rytmie walca wcielając się w postacie Musetty, Julii i Małgorzaty. Ale ozdobą jej występu stanie się wykonanie pełnej wschodnich ornamentów i melizmatów arii Roksany z opery „Król Roger” Karola Szymanowskiego, co odnotować należy tym bardziej, że upływa w tym roku 80 rocznica śmierci wielkiego polskiego kompozytora.
WSTĘP WOLNY!

29 stycznia godz. 17.00