Strona główna/Aktualności/Katowicki Pakiet dla Kultury

Katowicki Pakiet dla Kultury

15 Maja 2020
Grafika pakietu
 

Katowicki Pakiet dla Kultury

Prezydent Miasta Katowice dr Marcin Krupa zaprezentował Katowicki Pakiet dla Kultury.

  • Wsparcie twórców kultury – projekt z pulą 500 000 zł

  • Zwolnienia z czynszów i opłat śmieciowych dla podmiotów prowadzących działalność kulturalną w lokalach miejskich

  • Współpraca finansowa z miastem – umożliwienie realizacji zadań online lub w późniejszym terminie

W poprzednich tygodniach, w ramach walki ze skutkami koronawirusa, prezydent Marcin Krupa zaprezentował Katowicki Pakiet Przedsiębiorcy oraz Katowicki Pakiet NGO. Z kolei dzisiaj prezydent przedstawił założenia Katowickiego Pakietu dla Kultury.

Katowice w ostatnich latach przeszły ogromną transformację - z miasta kojarzonego z przemysłem i kopalniami - w stolicę ponad dwumilionowej metropolii, która postawiła na rozwój kultury. Kultura stała się naszym wyróżnikiem na mapie nie tylko Polski, ale całej Europy. W 2015 roku ukończyliśmy Strefę Kultury oraz otrzymaliśmy prestiżowy tytuł Miasta Kreatywnego UNESCO w dziedzinie muzyki. Kultura odgrywa ważną rolę w życiu mieszkańców i dlatego chcemy w nią inwestować. Oczywiście Katowice kojarzą się z muzyką, ale kulturę pojmujemy o wiele szerzej. Działają u nas znakomite teatry  zarówno te profesjonalne, jak i niezależne, dla których rok temu uruchomiłem teatrogranty. Kultura w Katowicach to też podmioty działające w ramach programu „Lokalu na kulturę" czy też szereg NGOsów, które często inicjują życie kulturalne w katowickich dzielnicach – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Epidemia koronowirusa uderzyła bardzo mocno w cały sektor kultury. Nie mogą odbywać się koncerty, przedstawienia teatralne, spotkania autorskie, wernisaże. Z dnia na dzień setki artystów i podmiotów kulturalnych straciły źródło dochodów. Dziś działania w całym kraju, także w Katowicach, koncentrują się na ratowaniu życia i zdrowia ludzi oraz reaktywowaniu gospodarki. Musimy jednak pamiętać o kulturze, by wszelkie inicjatywy po zniesieniu obostrzeń mogły znowu wystartować i tworzyć atrakcyjną ofertę spędzania czasu wolnego dla mieszkańców. Gdy kryzys minie, to właśnie przemysł czasu wolnego będzie ponownie stanowić w dużej mierze o jakości życia w mieście. Dlatego przygotowaliśmy Katowicki Pakiet dla Kultury, który ma być dodatkowym narzędziem, które umożliwi artystom i podmiotom kulturalnym przetrwanie kryzysu - dodaje prezydent.

Założenia Pakietu zostały w tym tygodniu skonsultowane podczas telekonferencji z katowickimi artystami, przedstawicielami podmiotów działających w obszarze kultury oraz z katowickimi radnymi, co umożliwiło dopasowanie zapisów Pakietu do potrzeb twórców.

CZTERY FILARY KATOWICKIEGO PAKIETU DLA KULTURY

Pierwszy filar Katowickiego Pakietu dla Kultury to wdrożenie programu wsparcia twórców kultury. To projekt adresowany zarówno do twórców będących osobami fizycznymi, jak i podmiotów działających w obszarze kultury. - W ramach tego działania twórcy będą mogli składać wnioski o sfinansowanie działań w trzech kategoriach: muzycznej, teatralnej oraz ogólnokulturalnej. Komisja złożona z ludzi świata kultury oraz urzędników wybierze wnioski, które zostaną sfinansowane. Efekty pracy twórczej, w zależności od ich charakteru, zostaną także zaprezentowane w radio, telewizji oraz w gazecie miejskiej. Pula środków przeznaczona na I filar działań wynosi 500 000 zł, w tym 300 tys. zł dla artystów, 50 tys. zł dla twórców literatury i młodych twórców kultury oraz 150 tys. zł na promocję twórców w radio i telewizji – podkreśla prezydent Marcin Krupa. Nabór do I edycji programu będzie trwać od 28 kwietnia do 14 maja. Operatorem projektu jest miejska instytucja kultury Katowice Miasto Ogrodów (KMO), która do 27 kwietnia zaprezentuje regulamin programu wsparcia. Ponadto KMO opracuje także materiał instruktażowy dotyczący możliwości prezentacji kultury online.

Szczegóły dostępne są na stronie miasta Katowice

 

 

 

Katowicki pakiet 1katowicki pakiet 2katowicki pakiet 3katowicki pakiet 4

 

do góry