Strona główna/Aktualności/Galeria "Za Szybą"

Galeria "Za Szybą"

2 Grudnia 2014

Za szybą - nowa galeria w Katowicach zaprasza na wystawę Marka Wesołowskiego"Pejzaż z Warkoczem"

Goście wieczoru:

Ewa Parma - poezja,

Mateusz Pacholik - muzyka

Pejzaże Marka Wesołowskiego

To nie są zwykłe fotografie. Zdjęcia Marka Wesołowskiego sprawiają, że chce się je zdjąć ze ściany i sprawdzić, co jest pod spodem. Przecież tam musi być jakaś szczelina w czasie i przestrzeni, a zdjęcie jest tylko wskazówką, tropem, łatką na szczelinie, przez którą sączy się inna rzeczywistość oniryczna, melancholijna, metafizyczna. Słychać ciszę. Nic nie jest zwyczajne, choć wygląda znajomo: okna i drzwi, smugi i cienie, gałęzie, ptaki i mgła wszystko coś znaczy i kusi, by wejść dalej. To obrazy, które każą się zatrzymać. Działają jak zen, regulują oddech i wyłączają myślenie, a to coś, co wcale niełatwe w codziennym wyścigu po nic i warte długiej, bezinteresownej chwili uwagi, wyzwolonej od przymusu wyliczania ile-bym-w-tym-czasie-zrobił. Artysta oferuje nam rzecz bezcenną: dostęp do innej rzeczywistości, podgląd swojego świata bardziej intymnej rzeczy nie można zrobić dla drugiego człowieka. A dar patrzenia ma taki, że można mu i zazdrościć, i współczuć, bo wydaje się, że fotoreceptory ma w każdej tkance i odbiera świat każdym kawałkiem skóry. Dzięki temu widzi więcej i potrafi tym się dzielić w sposób szczególny, przykuwający uwagę i po prostu piękny. Światło i cień układają się nagle we wzory, których nie widzimy idąc zbyt szybko. To wzory na piękno i mądrość bez słów, na spokój wewnętrzny i pewność, że jest coś więcej niż sama materia. I na to, że jest jak w balladzie Cohena: There is a crack in everything, that's how the light gets in (We wszystkim jest jakaś szczelina, to przez nią wchodzi światło).

Ewa Parma

Ewa Parma Urodziła się w 1961 roku w Katowicach, gdzie do dziś mieszka. Studiowała anglistykę na Uniwersytecie Śląskim. Debiutowała w roku 1987 w "Tak i Nie". Publikowała wiersze, prozę, eseje i tłumaczenia poezji amerykańskiej m.in. w Poezji, Literaturze, Czasie Kultury, Śląsku, Młodej Sztuce, Migotaniach Przejaśnieniach, antologii młodej poezji dolnośląskiej "Imiona istnienia" i licznych antologiach pokonkursowych. Jej wiersze przetłumaczone na język angielski znalazły się w kilku amerykańskich magazynach literackich (The Los Angeles Review, World Literature Today, The Connecticut River Review, Artful Dodge, Mr Cogito, International Poetry Review). Wydała tomiki "Tylko dla modliszek" (Związek Literatów Polskich, 1987) i "W strefie ognia" (Mamiko, 2010, ilustracja - obraz - na okładce: Mauga Houba-Hausherr), "Obrazki ze Śląska" (Katowice 2013, po polsku i po śląsku, ilustracje - akwarele: Grzegorz Chudy), "Kobiety i ważki" (Zaułek Wydawniczy "Pomyłka", Szczecin 2013, ilustracje - obrazy: Anna Maria Rusinek), "Przysiółek zwany Czułością" (Miniatura, Kraków 2014, ilustracje - rysunki: Anna Maria Rusinek.. Wydała też wraz z siostrą Joanną Kern "Hajes Blues i inne historie" (Mamiko, 2012, autobiograficzne opowiadania siostry, wiersze Ewy).

Mateusz Pacholik

Autor tekstów, wokalista i gitarzysta. Wraz z Mateuszem Starostą od 2002 r. tworzą duet Residents of Pain: 15 kwietnia 2013r ukazała się ich debiutancka płyta zawierająca 14 autorskich piosenek, zarejestrowanych podczas trzygodzinnej sesji "live" w MAQ Records. Materiał został zmiksowany przez Mateusza. Od 2008 r. członek zespołu Lollipop Quintet - grupy jazzowo-rockowej, założonej z inicjatywy perkusisty Mateusza Lizonia.

Marek Wesołowski ur. 1968 w Będzinie, mieszka w Dąbrowie Górniczej. Członek Śląskiego Towarzystwa Fotograficznego oraz Żorskiego Klubu Fotograficznego "Kadr", a od 2010 Członek Związku Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski. Od 2013r razem z Krzysztofem Millerem realizuje projekt fotograficzny: "Twórcy Kultury Śląskiej" Właściciel firmy Virtual Studio, zawodowo zajmuje się fotografią i projektami graficznymi. Wielokrotnie przedstawiał swoje prace na wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą.

 

do góry