terminarz dnia 07.11.2022

Kategoria: Podróże ze sztuką
Data: 2022-11-07
Podróże ze sztuką / 2022-11-07

Oksford - moc angielskiej tradycji i uroki historycznego miasta.

Oksford, Cambridge, Sorbona, Bolonia, Praga i Kraków - co łączy te europejskie miasta? To najstarsze ośrodki akademickie w Europie! Powstające od XII wieku uniwersytety rozwinęły się ze szkół przyklasztornych i wyszły w przestrzeń miast. Najpierw odbywały się dysputy uczonych i żaków na ulicach, z czasem powstawały budynki fundowane przez wielkich i możnych ówczesnego świata. W sumie powstało ich aż 39. Kolegia oksfordzkie to malownicze budowle z piaskowca wzniesione w różnych stylach na przestrzeni wieków. Dzieje samego miasta są zaś mieszanką legend i faktów. Niemniej jednak dwa słowa królują tu od zawsze: historia i tradycja. Od setek lat w wiejskiej scenerii wśród pól kształcą się studenci, a Oksford bez wątpienia jest jedną z najsłynniejszych uczelni świata, która wydała 24 angielskich premierów. Oksford był jednak konserwatywną i snobistyczną enklawą kształcenia męskiej elity, a kobiety dopiero w 1878 roku uzyskały dostęp do tutejszej edukacji, najpierw jako wolne słuchaczki.

Kiedy

• 7 listopada (poniedziałek) godz. 17.00