Kalendarium

terminarz dnia 04.11.2022

Matecznik - wystawa fotografii zwyczajnych - niezwyczajnych kobiet

Miejsce: Miejski Dom Kultury "Koszutka" filia "Dąb", ul. Krzyżowa 1, Katowice
Kategoria: Filia "Dąb"
Data: 2022-11-04
Godzina: 18.00
Filia

Matecznik - wystawa fotografii zwyczajnych - niezwyczajnych kobiet

Zapraszamy na wernisaż wystawy fotografii oraz czytanie uteatralizowane podsumowujące projekt „Matecznik”!


Celem projektu była integracja kobiet i wspieranie ich rozwoju osobistego poprzez kontakt ze sztuką. W projekcie wzięły udział kobiety reprezentujące różne środowiska i grupy wiekowe m.in. panie związane z klubem seniora Ewangelickiego Centrum Diakonijnego "Słoneczna Kraina" oraz Mieszkanki Schroniska dla Bezdomnych Kobiet prowadzonego przez Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta w Zabrzu.

W ramach projektu od marca do października Anna Nowak realizowała warsztaty twórcze, które miały przede wszystkim rozwijać uczestniczki i zapraszać je do poznawania siebie poprzez kontakt ze sztuką. Kobiety brały udział w działaniach teatralnych, plastycznych, opowiadały historie i współtworzyły kreatywną sesję zdjęciową. Punktem wyjścia do wszystkich działań była metafora matecznika - jako miejsca bezpiecznego i prywatnego, w którym każdy może być sobą.

Podczas sesji zdjęciowej szukałyśmy rekwizytów, dodatków i elementów scenograficznych, które najpełniej oddają pasje, zainteresowania i naturę uczestniczek zajęć. Chcieliśmy, żeby fotografie uzewnętrzniały prawdziwe ja uczestniczek - stąd bardzo często występują one z przedmiotami, które symbolizują ich światy. Ważnym elementem projektu było także dzielenie się opowieściami o sobie. Utrwalone w trakcie spotkań historie posłużyły do stworzenia czytania uteatralizowanego, w którym wystąpią aktorki Śląskiego Teatru Lalki i Aktora „Ateneum”.

Autorką projektu jest Anna Nowak - animatorka kultury, edukatorka teatralna i arteterapeutka, która od marca do października przeprowadziła kilkadziesiąt godzin spotkań z kobietami i zapraszała je do zabawy ze sztuką. Do współpracy zaprosiła Zuzannę Jeglorz - fotografkę, z którą wspólnie realizowały artystyczne sesje zdjęciowe, Katarzynę Matwiejczuk, która udramatyzowała opowieści oraz aktorki Śląskiego Teatru Lalki i Aktora Ateneum.

Autorka fotografii: Zuzanna Jeglorz
Opracowanie dramaturgiczne opowieści: Katarzyna Matwiejczuk
Aktorki występujące w czytaniu uteatralizowanym: Urszula Gołdowska, Aleksandra Zawalska, Katarzyna Prudło
Reżyseria czytania uteatralizowanego: Anna Nowak
Opracowanie graficzne wystawy: Katarzyna Skoczylas

Wystawa będzie prezentowana w Miejskim Domu Kultury „Koszutka” - filia „Dąb” w dn. 31.10-30.11.2022. Wernisaż i czytanie uteatralizowane: 4.11.2022 godz. 18:00


Zrealizowano w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


Strona projektu: https://www.facebook.com/MatecznikWarsztaty

Wstęp

  • Wstęp bezpłatny

Kiedy

  • Finał projektu - czytanie uteatralizowane : 4 listopada o godzinie 18.00
  • Wystawa: 31.10 - 30.11.2022

Gdzie

  • Miejski Dom Kultury "Koszutka" filia "Dąb" ul. Krzyżowa 1, Katowice

 

#KATOkultura

do góry