Strona główna/Aktualności/Koncert Młodzieżowej Akademickiej Orkiestry Symfonicznej (..)

Koncert Młodzieżowej Akademickiej Orkiestry Symfonicznej Ukrainy "Słobożański" z Charkowa

10 Grudnia 2022

Koncert Młodzieżowej Akademickiej Orkiestry Symfonicznej Ukrainy "Słobożański" z Charkowa

Już 10. grudnia o godz. 17.00 w sali koncertowej Miejskiego Domu Kultury "Koszutka" filia "Dąb" odbędzie się wyjątkowy koncert symfoniczny Orkiestry MASO z Charkowa. Wyjątkowy nie tylko ze względu na okoliczności z powodu których młodzi muzycy z Ukrainy przebywają w Katowicach, ale też dzięki udziałowi światowej klasy solisty, wirtuoza klarnetu Prof. Michela Lethieca z Francji.

Swoim występem, Lethiec, chce wesprzeć działania Orkiestry i okazać solidarność z muzykami.

Koncert poprowadzi Jurek Dybał - dyrygent, dyrektor Miedzynarodowego Festiwalu im. Krzysztofa Pendereckiego - poziom 320 w Zabrzu, muzyk Filharmoników Wiedeńskich, który sprawuje pieczę merytoryczną nad rezydencją Orkiestry w Mieście Ogrodów. W programu koncertu znajdą się prawdziwe przeboje muzyki klasycznej, m.in słynna symfonia g-moll nr 40 W.A. Mozarta czy też Suita z Porgy and Bess na klarnet i smyczki. Nie zabraknie też ukraińskiej muzyki klasycznej.

Młodzieżowa Akademicka Orkiestra Symfoniczna Ukrainy „Słobożański” z Charkowa to pierwsza i jedyna pełnoetatowa profesjonalna orkiestra młodzieżowa w Ukrainie. Została założona w 1993 by już rok później święcić sukcesy na Festiwalu Orkiestr Młodzieżowych w Kopenhadze, gdzie otrzymała tytuł najlepszej młodzieżowej orkiestry europejskiej 1994 roku. Ideę powstania i sposób funkcjonowania zespołu można porównać do działającej w Polsce Orkiestry Sinfonia Juventus, w której młodzi muzycy uczą się funkcjonowania w profesjonalnym zespole artystycznym, swoimi występami wzbogacając życie kulturalna kraju. Orkiestra MASO, w której szeregach zasiadają obecnie najbardziej utalentowani młodzi muzycy z całej Ukrainy przed wybuchem wojny dawała regularne, cotygodniowe koncerty abonamentowe dla charkowskiej publiczności z udziałem uznanych światowych solistów i dyrygentów, takich jak: Kiril Karabits, Elizabeth Pitcairn, Daniel Austrich, Arkady Shilkloper, Theodore Kuchar, Laszlo Fenyo, Alexey Stadler, Dionysius Grammenos, AllinaVlasenko, Valeriy Sokolov. W roku 2008 w dowód uznania zasług dla rozwoju kultury ukraińskiej Orkiestra otrzymała oficjalny, państwowy tytuł Zespołu Akademickiego, który jest wyrazem najwyższego uznania w Ukrainie dla tego typu instytucji.

W wyniku inwazji rosyjskiej na Ukrainę Zespół stracił podstawy egzystencji i możliwość funkcjonowania w swoim, szczególnie tragicznie doświadczonym działania wojennymi mieście. Swój nowy artystyczny dom MASO odnalazła, przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Polsce. Początkowo w gościnnym Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach, następnie zaś w Lublinie, Zakopanem, Wrocławiu i Szklarskiej Porębie. Obecnie, w ramach programu Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca, Orkiestra rezyduje w Katowicach, funkcjonując pod skrzydłami Instytucji Kultury Katowice Miasto Ogrodów przy wsparciu organizacyjnym Stowarzyszenia Purpurowy Stradivarius Polska oraz merytorycznym dyrygenta, animatora życia kulturalnego oraz muzyka Filharmoników Wiedeńskich - Jurka Dybała.

Codzienna praca artystyczna odbywa się pod kierunkiem młodego dyrygenta i klarnecisty MASO Vitalija Liashko.

W trakcie dotychczasowego pobytu w Polsce w ramach koncertów Solidarni z Ukrainą Orkiestra wystąpiła m. in. w Studio Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie, Filharmonii Krakowskiej, Filharmonii Śląskiej oraz na festiwalu Emanacje, koncertując z takimi solistami i dyrygentami jak: Elizabeth Pitcairn,Vanessa Benelli Mosell, Juan Carlos Fernández-Nieto, Giuseppe Mengoli, Vincent Kozlovsky.

W sierpniu tego roku charkowski zespół wziął też udział w interdyscyplinarnym wydarzeniu zatytułowanym „Symfonia Wolności” odbywającym się na słynnym Heldenplatz przed pałacem cesarskim w Wiedniu.

 

Wstęp

  • Wstęp bezpłatny

Kiedy

  • 10 grudnia, godz. 17.00

Gdzie

  • Miejski Dom Kultury "Koszutka" filia "Dąb" ul. Krzyżowa 1, Katowice

 

#KATOkultura

do góry