Jesteś na: Strona główna / Filia Dąb / Aktualności

Aktualności

"Biosfera" (2019-01-11, Piątek)

plakat

"Biosfera"
- grafika artystyczna

Wystawa studentów kierunku Grafika Instytutu Sztuk Pięknych Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie

Artyści: Anna Opyrchał, Magdalena Leszczyniak, Joanna Bednarek, Marta Górecka, Anna Tarnowska, Kamila Kapelańczyk, Julia Markowska, Mateusz Pigulla, Alicja Król, Kewin Lipok

Wernisaż: 11.01.2019 g. 18.00
Wystawa czynna - 11.01.2019-06.02.2019
Galeria "Za Szybą" Miejski Dom Kultury "Koszutka" filia "Dąb"
ul. Krzyżowa 1, Katowice

"Biosfera to przestrzeń zamieszkiwana przez żywe organizmy. W potocznym znaczeniu słowo to używane jest również na określenie ogółu organizmów żywych. Na prezentowanej wystawie oba znaczenia w pewnym stopniu przenikają się. Biorący w niej udział studenci grafiki Instytutu Sztuk Pięknych Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie prezentują różnorodne stylistyki – widocznym jest, że w trakcie swych poszukiwań twórczych starają się odnaleźć własne języki wyrazu. Tym, co łączy eksponowane prace, jest zainteresowanie światem przyrody – zarówno przestrzeniami natury, jak i zasiedlającymi biosferę organizmami zwierzęcymi i roślinnymi. Artystów fascynuje przyroda nawet w jej najbardziej niepozornych wymiarach, dlatego też z uwagą przyglądają się niewielkim owadom czy też ptasim piórom. Patrzą na otaczające ich organizmy, ale zadają również pytania o te, które już wymarły. "

Prezentowani na wystawie artyści i artystki wypowiadają się na temat pozornych sprzeczności tkwiących w przyrodzie, wynikających z jej jednoczesnej trwałości i przemijalności. 
Uchwytują również kolejny paradoks natury, która mimo odwiecznej powtarzalności zachodzących w niej zjawisk, nieustannie potrafi zaskakiwać. Wciąż jest potoczna i niezwykła, prozaiczna i sakralizowana. W swej istocie jest niesprzeczna oraz niedualistyczna i być może dlatego ludzki umysł, który tak lubi opozycje, wciąż ma problem z jej uchwyceniem czy zrozumieniem. 

Agata Stronciwilk

wszystkie wiadomości

oEtfx5fL3NqAlE9CyOdz0UKGugH_G8goEZ-6tpQWcNCkzET3E8Od2zZrGD9G6phTCPQvki5fVhSN54nWBP8Hlw

ycqyb7rBpuMxmwGrAueSfbFjKFGrF-nJ4Ys5XtME3i6kzET3E8Od2zZrGD9G6phTCPQvki5fVhSN54nWBP8Hlw

6c6PDRwKRVMpjjOLsHbQtFUjnltS-wf-JINLhSj_qMGkzET3E8Od2zZrGD9G6phTCPQvki5fVhSN54nWBP8Hlw

N1048D50blD5kdCM4e3bGaKSe2cmUALHj_flbLicBVakzET3E8Od2zZrGD9G6phTCPQvki5fVhSN54nWBP8Hlw