Jesteś na: Strona główna / Filia Dąb / Projekty kulturalne / Akademia Skrzata Zaszybka

Akademia Skrzata Zaszybka

Akademia Skrzata Zaszybka 

W ramach projektu "Akademia Skrzata Zaszybka" chcieliśmy pokazać dzieciom, że poprzez własne zachowanie mają wpływ na stan środowiska naturalnego. Dzięki działaniom twórczym i interdyscyplinarnym najmłodsi zdobyli cenne umiejętności i informacje dotyczące tego, jak być bardziej "eko" na co dzień. Projekt był adresowany do dzieci w wieku 6-12 lat, którym zaoferowaliśmy działania łączące ekologię i warsztaty twórcze, konkurs na instalację i pamiętnik Skrzata Zaszybka, a także wyjazdy do miejsc, które są związane z ochroną środowiska. Patronem projektu był Skrzat Zaszybek – przyjaciel przyrody, ubrany w strój z recyklingowego muralu, który patronuje wszystkim działaniom ekologicznym filii „Dąb”. W ramach projektu odbyły się wakacyjne warsztaty oraz konkurs na instalację i pamiętnik Skrzata Zaszybka.

WAKACYJNE WARSZTATYplakat

W programie letnich zajęć twórczych znalazły się  m.in. warsztaty ekologiczne, podczas których z materiałów recyklingowych stworzyliśmy makietę idealnego miasta, kostiumy, las, a nawet ozdoby do domu. Podczas zajęć wykonaliśmy również ekologiczne torby na zakupy oraz warzywny teatrzyk. Zajęcia wzbogaciły wyjazdy m.in. do ZOO, Parku Leśnych Niespodzianek w Ustroniu, Huty Szkła w Zawierciu, Ośrodka Jurajskich Parków Krajobrazowych w Smoleniu, a także do Nadleśnictwa w Katowicach. Letnim wędrówkom po świecie ekologii towarzyszyły  liczne zabawy integracyjne, sportowe oraz wizyty na basenie. 

KONKURS NA INSTALACJĘ I PAMIĘTNIK SKRZATA ZASZYBKA

Bohaterem konkursu był Skrzat Zaszybek – patron działań ekologicznych MDK „Koszutka”, a zadaniem uczestników konkursu było stworzenie jego historii. Dzieci z katowickich szkół podstawowych stworzyły liczne wizerunki Skrzata, przedmioty, które do niego należą (m.in. ekologiczny odkurzacz, rakietę, samochód), a także obrazowały przestrzenie, w których bywa (gospodarstwo i dom skrzata, świat podwodny). W pamiętnikach dzieci opisywały liczne przygody Skrzata, który niczym „tajny agent” walczy o stan środowiska naturalnego nierzadko rozwiązując niemalże kryminalne zagadki.

Podczas uroczystości podsumowującej konkurs nagrody uczestnikom wręczyli: Radosław Kubik - przedstawiciel Wydziału Kultury Urzędu Miasta Katowice, Agnieszka Siemińska – Zastępca Prezesa Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach oraz Lidia Gałęziowska – Dyrektor Miejskiego Domu Kultury „Koszutka”. Wszystkie nadesłane na konkurs prace obejrzeć można było na wystawie w MDK „Koszutka” przy ul. Grażyńskiego 47. Byliśmy pozytywnie zaskoczeni tym, żekonkurs cieszył się takim powodzeniem oraz że nadesłane prace intrygowały formą i sposobem ujęcia tematu. Jury miało duży problem z podjęciem decyzji, które prace nagrodzić i ostatecznie wyróżniło 22 uczestników – oto wyniki:

KATEGORIA „INSTALACJA”
I MIEJSCE: 
- Emilia Kurzeja (Szkoła Podstawowa nr 62)
- Wiktoria Tańczyk (Szkoła Podstawowa nr 21)
- Milena Grzelachowska (Szkoła Podstawowa nr 17)
II MIEJSCE: plakat
- Natasza Chachaj (Szkoła Podstawowa nr 62)
- Zuzanna Bondaruk (Szkoła Podstawowa nr 19)
- praca grupowa - autorki: Kinga Ochojska, Natalia Wałach, Maria Stawicka (Szkoła Podstawowa nr 21)
- Alicja Moskwa (Szkoła Podstawowa nr 62)
- Greta Kafier (Szkoła Podstawowa nr 19)

WYRÓŻNIENIE:   
- Justyna Myszor (Szkoła Podstawowa nr 21)

KATEGORIA „PAMIĘTNIK”

I MIEJSCE:
- Sandra Szubert (Szkoła Podstawowa nr 1)
- praca grupowa – autorzy: Małgorzata Domagała,   Filip Stróż, Igor Gorzkowski, Zofia Herok, Julia Wolkiewicz, Zofia Stróż (Katolicka Szkoła Podstawowa)


II MIEJSCE:
- Amelia Zatoń i Małgorzata Wydmańska (Społeczna Szkoła Podstawowa „Omega”)

WYRÓŻNIENIE:
- Liwia Potempa (Szkoła Podstawowa nr 1)
- Wojciech Grabowski (Szkoła Podstawowa nr 20)

Laureaci otrzymali nagrody rzeczowe – a dodatkowo do nagród dołączyła się Restauracja „Tramontana” (http://restauracjatramontana.pl/) za co bardzo jesteśmy wdzięczni. Rozdanie nagród wzbogacił program animacyjny w wykonaniu Fabryki Kultury.

Projekt „Akademia Skrzata Zaszybka” został dofinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

logo

 

 

yY4LRBOnkI1Vd4uYfzkHvOhnmBbysdPNMN8LmCRKiHpUGHGTdZQ5C0FEzq7b3p6AIcxf9fN36_tdoI8ZO8Sr3Q

TUWubQNB8QdKsWp4cc2-ozk9WshE4R8dZwOEnhvNwxpUGHGTdZQ5C0FEzq7b3p6AIcxf9fN36_tdoI8ZO8Sr3Q

1Kuwk1sEfHhAjW0H3unLEQXCuGQDp1bVO7GqsdTWG3pUGHGTdZQ5C0FEzq7b3p6AIcxf9fN36_tdoI8ZO8Sr3Q

AbHVqfBjZT7c6or3_McyUGpBrR2WElG11Kr0iqWJ_etUGHGTdZQ5C0FEzq7b3p6AIcxf9fN36_tdoI8ZO8Sr3Q